24" Wide Built-In Cold Brew Coffee Kegerator - SBC682CFTWIN
24" Wide Built-In Cold Brew Coffee Kegerator
Model: SBC682CFTWIN
















24" Wide Built-In Cold Brew Coffee Kegerator
Model: SBC682CFTWIN
Key Features
Weatherproof design
Full-sized cold brew coffee dispenser
Commercially approved
Complete dual tap kit
Automatic defrost
Built-in capable
Digital thermostat
Dual tap system
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Weatherproof design
Solid 304 grade stainless steel construction allows placement in the outdoors
Full-sized cold brew coffee dispenser
5.6 cu.ft. interior can accept a full half barrel or quarter keg, or up to three sixth barrels or Cornelius style kegs
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standards and meets UL-471 for use in commercial settings
Complete dual tap kit
Commercial grade tap kit includes a dual tap stainless steel draft tower, Nitrogen tank, regulator, and connections for ball lock cornelius kegs
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost operation
Built-in capable
Front-breathing design allows fully recessed installation under counters
Digital thermostat
Electronic controls ensure easy temperature management, with an external readout in Celsius or Fahrenheit
Dual tap system
Twin draft tower allows you to serve from two 1/6 (sixtel) sized kegs
Tap cool system
Interior tube allows you to extend the cold air flow up into draft tower, ensuring coffee freshly tapped stays chilled
Stainless steel floor cover
Interior includes steel cover to protect the floor when loading kegs
Top guard rail (ships unassembled)
Attractive chrome guard rail helps to reduce spills and neaten service
Stainless steel drip tray
Removable two-piece drip tray catches spills to help contain the mess
Adjustable shelves
2 chrome shelves (with six placement options) allow unit to also function as a beverage refrigerator
Memory IC function
Recovers the unit's last settings in the case of a power outage or disruption
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Pro style handle
Stainless steel handle adds style to any setting
Casters included (ship unassembled)
Four casters (two locking) afford easy portability
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the dispenser to be used freestanding
Sealed back
Space saving design with easier cleanability
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.63 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 120 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 137.91 lbs. |
| Total of Cubes | 11.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 137.91 lbs. |
Overview Kegerator
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.63" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth with Handle | 26.25" (67 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.75" (119 cm) |
| Capacity | 5.6 cu.ft. (159 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 305.0kWh/year |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 120.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101083995 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Tap Kit | Yes |
| Height with Tap | 51.5" (131 cm) |
| Number of Taps | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Inter Height | 26.75" (68 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 19.0" (48 cm) |
| Level Legs Qty | 4 |
| Wheel Qty | 4 |
| Temperature Range | 34°F to 68°F (1°C to 20°C) |
| Sound Level | 34.0 db |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










