24" Wide Outdoor Kegerator - SBC635MOS7NK
24" Wide Outdoor Kegerator
Model: SBC635MOS7NK








24" Wide Outdoor Kegerator
Model: SBC635MOS7NK
Key Features
Commercially approved
Stainless steel wrapped exterior
Outdoor beer dispenser
Full-sized
Digital thermostat
Automatic defrost
Professional towel bar handle
Ideal beer temperature
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Stainless steel wrapped exterior
Weatherproof construction on the exterior cabinet, door, and top
Outdoor beer dispenser
Meets UL guidelines for use in the outdoors, with weatherproof construction and a sealed back
Full-sized
Large 5.6 cu.ft. interior accepts half, quarter, and mini kegs
Digital thermostat
Electronic controls ensure easy temperature management, with an external readout in Celsius or Fahrenheit
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost operation
Professional towel bar handle
Curved handle in brushed stainless steel
Ideal beer temperature
Operates between 33º and 50ºF to keep a variety of beers stored at just the right serving temperature
Ground Fault Circuit Interrupter
Our integrated GFCI exceeds U.L. requirements for safety by protecting your unit from shocks and circuit breaks
Top guard rail (ships unassembled)
Attractive chrome guard rail helps to reduce spills and neaten service
Stainless steel floor cover
Interior includes steel cover to protect the floor when loading kegs
Casters included (ship unassembled)
To make the beer dispenser portable, install this set of 2 1/2" high locking casters
Fully finished cabinet
Allows the beer dispenser to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 25.88 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 149.69 lbs. |
| Total of Cubes | 12.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 149.69 lbs. |
Overview Kegerator
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Width with Door Open | 25.25" (64 cm) |
| Depth | 25.88" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.0" (119 cm) |
| Capacity | 5.6 cu.ft. (159 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 0.86 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 150.0 lbs. (68 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101055459 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.13 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 110.0 |
| Inter Height | 28.0" (71 cm) |
| Interior Width | 20.5" (52 cm) |
| Interior Depth | 19.0" (48 cm) |
| Wheel Qty | 4 |
| Surface | Stainless Steel |
| Temperature Range | 33º to 50º F |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










