Outdoor Cart - RPC
Features
Specifications
Features
Stainless steel cart
Weatherproof design holds up in the outdoors
Storage cabinet
Keep goods and accessories organized inside this cabinet
Shelf
Side shelf in stainless steel for extra storage
Spaced for a refrigerator
Can accept any compact refrigerator up to 27" W and 21" D
Casters
Sturdy casters add easy mobility
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 38.5" (98 cm) |
| Width | 39.0" (99 cm) |
| Depth | 21.5" (55 cm) |
| Door | Black |
| Cabinet | Stainless Steel |
| Weight | 95.0 lbs. (43 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Nominal Height | 39.0" (99 cm) |
| Nominal Width | 39.0" (99 cm) |
| Nominal Depth | 22.0" (56 cm) |
| UPC | 761101032290 |
Dimensions & Weight
| Width | 39 in. |
| Height | 38.5 in. |
| Length | 21.5 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.68 ft³ |
| Dimensional Weight | 232.25 lbs. |
| Total of Cubes | 18.68 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 232.25 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com












