Outdoor Cart with Refrigerator - CARTOSRF
Outdoor Cart with Refrigerator
Model: CARTOSRF


Outdoor Cart with Refrigerator
Model: CARTOSRF
Key Features
Includes SUMMIT all-refrigerator SPR627OS
304 grade stainless steel exterior
Two cabinets
Removable ice trays
Three exterior shelves
100% CFC free
Two professional towel bar handles
Sealed back
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Includes SUMMIT all-refrigerator SPR627OS
Fully featured all-refrigerator includes digital temperature control and glass shelves
304 grade stainless steel exterior
Weatherproof design rated safe for outdoor operation
Two cabinets
Stainless steel cabinets include shelves and magnetically locking doors for dry storage
Removable ice trays
Conveniently refill ice with lift-out stainless steel trays
Three exterior shelves
Store large bottles on the side
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Two professional towel bar handles
Professional stainless steel handles let you push and pull the mobile cart
Sealed back
No exposed electrical components
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 61 in. |
| Height | 41.5 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 270 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 455.31 lbs. |
| Total of Cubes | 36.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 455.31 lbs. |
Overview Cart
| Nominal Height | 42.0" (107 cm) |
| Height of Cabinet | 41.5" (105 cm) |
| Nominal Width | 61.0" (155 cm) |
| Width | 61.0" (155 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 25.0" (64 cm) |
| Capacity | 4.6 cu.ft. (130 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black/SS |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 270.0 lbs. (122 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101050782 |
| Unit Included | SPR627OS |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Thermostat | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Freon Type | R600a |
| Freon Amount | 0.99 |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height | 24.0" (61 cm) |
| Interior Width | 19.25" (49 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Wheel Qty | 4 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










