Outdoor Cart (Refrigerator Not Included) - CARTOS
Outdoor Cart (Refrigerator Not Included)
Model: CARTOS


Outdoor Cart (Refrigerator Not Included)
Model: CARTOS
Key Features
304 grade stainless steel
Three exterior shelves
Magnetic locking doors
Removable countertop
Two professional towel bar handles
Removable ice trays
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
304 grade stainless steel
Complete stainless steel design for easy durability in the outdoors
Three exterior shelves
Store large bottles on the side
Magnetic locking doors
Keep interior contents safe behind doors that will stay closed
Removable countertop
Convenient workspace that can be removed for added versatility
Two professional towel bar handles
Modern stainless steel side handles increase unit mobility
Removable ice trays
Conveniently refill ice with lift-out stainless steel trays
Specifications
Overview
| Nominal Height | 42.0" (107 cm) |
| Height of Cabinet | 41.5" (105 cm) |
| Nominal Width | 61.0" (155 cm) |
| Width | 61.0" (155 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 25.0" (64 cm) |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| Weight | 180.0 lbs. (82 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101008851 |
Dimensions & Weight
| Width | 61 in. |
| Height | 41.5 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 180 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 455.31 lbs. |
| Total of Cubes | 36.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 455.31 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










