5-Quart 300-Watt Tilt-Head Stand Mixer (White) - MKM30130BPW
Key Features
Big enough to handle every baking project and easy to clean when you’re done.
Compact design allows you to save counterspace while expanding your baking horizons.
The 300W motor delivers steady and reliable mixing power so that you can tackle everyday baking tasks.
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Big enough to handle every baking project and easy to clean when you’re done.
Compact design allows you to save counterspace while expanding your baking horizons.
The 300W motor delivers steady and reliable mixing power so that you can tackle everyday baking tasks.
Specifications
Product Details
| UPC | 840296511916 |
| Capacity | 5 qt |
| Handle Type | Tilt Head Design for Easy Use |
| Depth Type | Standard Depth |
| Warranty | 1 Years Limited |
| Number of Speeds | 6 Vairable Adjust Speed Settings |
| Voltage(V) | 120 V |
| Product Depth (in.) | 10.39 in |
| Wattage | 300 W |
| Color | White |
| What's Included | Includes Metal Dough Hook, Beater, Whisk and Splatter Shield |
| Control Type | Knob Controls |
| Model Number | MKM30130BPW |
| Product Height (in.) | 13.39 in |
| Product Width (in.) | 16.22 in |
| Product Weight (lbs) | 8.38 lb |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Midea Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online























