$999.99
CordZero™ All in One Cordless Stick Vacuum with Auto Empty, Power Mop Pro & Dual Floor Max Nozzles (A949KTMS) - A949KTMS
CordZero™ All in One Cordless Stick Vacuum with Auto Empty, Power Mop Pro & Dual Floor Max Nozzles (A949KTMS)
Model: A949KTMS

























Product Video

CordZero™ All in One Cordless Stick Vacuum with Auto Empty, Power Mop Pro & Dual Floor Max Nozzles (A949KTMS)
Model: A949KTMS
$999.99
Key Features
Our Most Powerful Stick Vacuum and Auto Empty Convenience—All in One
Multi-Surface Cleaning in One
Converts to a Spray Mop, Cleans Hard Floors Like a Pro
Up To 200 Minutes1 of Uninterrupted Performance
Unique Tower Design Really Does Do It All
Compress Dirt and Dust so You Can Clean More, Empty Less
Filters out Dust
Transforms to Handheld Vacuum
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Our Most Powerful Stick Vacuum and Auto Empty Convenience—All in One
Get powerful cleaning performance along with hands-off debris removal with the A949KTMS All-in-One Vacuum. It includes our most powerful suction and also automatically empties the dust bin when docked to keep collected debris out of your home, out of air-and off your hands.
Multi-Surface Cleaning in One
New Dual Floor Max Nozzle incorporates both a soft roller and a carpet agitator in one to powerfully clean carpets and hard floors with ease. It provides multisurface convenience along with a built-in LED headlight so dirt, dust and debris have nowhere to hide.
Converts to a Spray Mop, Cleans Hard Floors Like a Pro
New Power Mop Pro attachment adds the power of detergent to wipe out stains, wherever they hide.
Up To 200 Minutes1 of Uninterrupted Performance
Two rechargeable, quick-release batteries deliver up to 200 minutes of fade-free power.
Unique Tower Design Really Does Do It All
Sleek, beautiful design holds your LG stick vacuum and tools while also charging the battery and automatically emptying the dust bin.
Compress Dirt and Dust so You Can Clean More, Empty Less
Kompressor™ allows you to compress dirt and dust so you can clean with less stopping to empty the dust bin.
Filters out Dust
The 5-step system helps to filter dust and dirt, first separating dirt in the bin and then filtering fine dust. The filters are also removable and washable for easy maintenance and to help extend the life of your vacuum.
Transforms to Handheld Vacuum
Detach the hand vacuum for quick and easy spot cleaning.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your vacuum remotely, view battery status and cleaning analytics, and access smart diagnosis, customer support, and more. Learn more.
Disposable Bag Keeps Debris Contained
Activate Auto Empty to deposit debris into the disposable bag.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions/Weights
| Net Weight (w/o accys) | 7.05 lbs |
| Product (W x H x D) | 10.4" x 44.1" x 11.7" |
| Shipping (W x H x D) | 11.2" x 42.72" x 24.6" |
In the Box
| Power Mop Pro Nozzle | Yes |
| Dual Floor Max Nozzle | Yes |
| 2 Quick Release Batteries | Yes |
| Combination Tool | Yes |
| Crevice Tool | Yes |
| Extra Filter | Yes |
| Power Mini Nozzle | Yes |
| Quick Release Battery | 2 |
| Telescoping Wand | Yes |
| Vacuum Body | Yes |
Key Features
| 5-Step Filtration System | Yes |
| Charging Indicator | Yes |
| Detachable Handheld Vacuum | Yes |
| Kompressor® Technology | Yes |
| One-Touch Control | Yes |
| Smart Inverter Motor™ | Yes |
| Auto Empty | Yes |
Limited Warranty
| Parts & Labor | 1 Year |
| Smart Inverter Motor™ | 10 years |
| UPC | 048231346818 |
Specifications
| Suction Power | 265 AW |
| Battery Life | Handy Mode & *Up to 200 min 2 Batteries. Under normal power mode. |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Time | 4.5 hr |
| Color | Graphite |
| Consumption Power | 400 W |
| Cyclone System | Axial Turbo Cyclone |
| Dust Tank Capacity | 33.8 oz |
| Noise | 84 db |
| Power Mode | Normal, Power, Turbo |
| Type | Cordless Stick + Handheld |
| Voltage | 25.2 V |
Vacuum ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Battery Monitoring | Yes |
| Filter Monitoring | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Wifi | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









