CordZero™ All in One Cordless Stick Vacuum with Auto Empty - A937KGMS
CordZero™ All in One Cordless Stick Vacuum with Auto Empty
Model: A937KGMS





























Product Video

CordZero™ All in One Cordless Stick Vacuum with Auto Empty
Model: A937KGMS
Replaced By
CordZero™ All in One Cordless Stick Vacuum with Auto Empty, Power Mop Pro & Dual Floor Max Nozzles (A949KTMS)
Model: A949KTMS

$999.99
Key Features
Dust & Debris? Deal with Them Hands-Free
Multi-Surface Cleaning in One
Up To 120 Minutes1 of Uninterrupted Performance
5-Step Filtration System
Compress Dirt and Dust so You Can Clean More, Empty Less
Unique Tower Design Really Does Do It All
Detachable Handheld Vacuum
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Dust & Debris? Deal with Them Hands-Free
This LG stick vacuum automatically empties the dust bin when docked to keep collected debris out of your home, out of air-and off your hands.
Multi-Surface Cleaning in One
Dual Floor Max Nozzle incorporates both a soft roller and a carpet agitator in one to powerfully clean carpets and hard floors with ease. Perfect for pet owners, it easily picks up hair while minimizing messy tangles. Built in LED headlight illuminates your cleaning path so even in dark corners, dirt and debris have nowhere to hide.
Up To 120 Minutes1 of Uninterrupted Performance
Clean and charge at the same time with two quick-release batteries. The upgraded lithium-ion batteries are designed to take repeated charges and come back for more.
5-Step Filtration System
The 5 step system helps to filter dust and dirt, first separating dirt in the bin and then filtering fine dust. The filters are also removable and washable for easy maintenance and to help extend the life of your vacuum.
Compress Dirt and Dust so You Can Clean More, Empty Less
Kompressor™ allows you to compress dirt and dust so you can clean with less stopping to empty the dust bin.
Unique Tower Design Really Does Do It All
Sleek, beautiful design holds your LG stick vacuum and tools while also charging the battery and automatically emptying the dust bin.
Detachable Handheld Vacuum
Detach the hand vacuum for quick and easy spot cleaning. Easily switch between floors and furniture with the versatility of the detachable handheld vacuum.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your vacuum remotely, view battery status and cleaning analytics, and access smart diagnosis, customer support, and more. Learn more.
Disposable Bag Keeps Debris Contained
Activate Auto Empty to deposit debris into the disposable bag.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Certificates/Awards
| BAF – British Allergy Foundation | Yes |
| US Ergonomics | Yes |
Dimensions/Weights
| Net Weight (w/o accys) | 5.95 lbs |
| Product (W x H x D) | 10.1" x 39.7" x 11.7" |
| Shipping (W x H x D) | 11.2" x 42.72" x 18.6" |
| Shipping Weight (pkg) | 46.3 lbs |
In the Box
| Dual Floor Max Nozzle | Yes |
| 2 Quick Release Batteries | Yes |
| Combination Tool | Yes |
| Crevice Tool | Yes |
| Extra Filter | Yes |
| Power Mini Nozzle | Yes |
| Quick Release Battery | 2 |
| Telescoping Wand | Yes |
| Vacuum Body | Yes |
Key Features
| 5-Step Filtration System | Yes |
| Charging Indicator | Yes |
| Detachable Handheld Vacuum | Yes |
| Kompressor® Technology | Yes |
| One-Touch Control | Yes |
| Smart Inverter Motor™ | Yes |
| Auto Empty | Yes |
Limited Warranty
| Parts & Labor | 1 Year |
| Smart Inverter Motor™ | 10 years |
| UPC | 048231344609 |
Specifications
| Suction Power | 210 AW |
| Battery Life | Handy Mode & *Up to 120 min 2 Batteries. Under normal power mode. |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Time | 3.5 hr |
| Color | Iron Grey |
| Consumption Power | 370 W |
| Cyclone System | Axial Turbo Cyclone |
| Dust Tank Capacity | 33.8 oz |
| Noise | 84 db |
| Power Mode | Normal, Power, Turbo |
| Type | Cordless Stick + Handheld |
| Voltage | 25.2 V |
Vacuum ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Battery Monitoring | Yes |
| Filter Monitoring | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Wifi | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy LG Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









