$328.00
Was$329.00Save $1.00
CAFÉ™ Specialty Grind and Brew Coffee Maker with Thermal Carafe - C7CGAAS3TD3

















Product Video

$328.00
Was$329.00Save $1.00
Key Features
WiFi-Enabled
Easy-to-Change Water Filter
Thermal Double-Walled Vacuum Carafe
Intuitive Touch
Refined and Stylish Design
Gold Cup Standard
Convenient Single Serve
Adjustable Burr Grinder
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
WiFi-Enabled
This sophisticated design is WiFi-enabled, works seamlessly with the SmartHQ mobile app and can be voice controlled with either Amazon or Google voice assistants.
Easy-to-Change Water Filter
Reduce chlorine and odors while cutting back on waste thanks to a large carbon water filter that lasts 50% longer than traditional filters.
Thermal Double-Walled Vacuum Carafe
Enjoy the perfect cup of coffee for up to two hours thanks to the thermal double-walled vacuum carafe that keeps beverages at the ideal temperature and freshness.
Intuitive Touch
Enjoy a simple and intuitive brewing experience with a responsive touch, wide view display that offers an elegant and modern appearance.
Refined and Stylish Design
Integrate this beautifully bold design into your kitchen aesthetic with a variety of finish options: Matte White, Matte Black and Stainless Steel all adorned with the signature CAFÉ™ copper accents.
Gold Cup Standard
Experience a barista quality cup of coffee right from your own counter with this stylish Specialty Coffee Association certified coffee maker
Convenient Single Serve
Single-serve coffee has never been this fresh. Conveniently brew the perfect amount of freshly ground, bean-to-cup coffee directly into your travel mug without using wasteful pods or having to brew an entire pot.
Adjustable Burr Grinder
6 adjustable grind settings ensure that each bean is precisely ground for the ideal brew, every time.
Removable Water Tank
Simplify your morning routine with a removable reservoir that can brew up to 1.5 carafes before a refill is needed.
Customize your Brew
Perfectly curate your ideal coffee with a variety of brew options, flexible temperature control and customizable brew strengths from light to gold.
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 17.4 in |
| Net Weight | 20 lb |
| Overall Width | 14.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 25 lb |
| Overall Depth | 10.50 in |
FEATURES
| WiFi Connect | Built-In |
| Type | Countertop - Indoor |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Bean Capacity (Hopper) | Up to 200 g (7 oz/.44 lbs.) |
| Carafe Capacity Cups | 10 (45 oz) |
| Max Cup Height | 7" |
| Bean Hopper Features | Built-in/BPA free/ air-tight seal and UV resistant tint to keep beans fresh |
| Grind Scales | 6 Settings |
| Control Features | Volume: 1-10 cups/6-24 oz, Single Serve or Whole Carafe |
| Pre-Ground Compatible | Yes |
| Grinder Type | Replaceable Burr |
| Carafe | Thermal Vacuum; BPA Free; Meeting SCA Requirements for heat retention |
| Water Reservoir | Removable |
| Grind Scale Adjust Method | Knob |
| Settings (.) | Strength Settings: (4) Light, Medium, Bold, Gold |
| SCA certified | Yes |
| Plug Type | Nema plug per standard, 3 prong, black |
| Grind Size | Mechanical |
| Fully Flushable | For cleaning/descale cycle |
| Coffee Maker Features | Travel mug volume selection: 6,8,10,12, 14,16,18,20, 24 oz |
| Product Type | Coffee Maker |
| Water Filter | Filter is included and installed at the bottom of the reservoir |
| Temperature Range | 185-205 F |
| Brew Basket | Removable, Reusable, Gold Tone filter (includes extra large size and single-serve size), BPA-free and dishwasher safe. Compatible with standard 8-12 cups paper filter |
| Voice to Brew | No |
| Control Features | Grind Size: 6 options (course to fine) |
| Grinder Type | Easy to Clean (Brush Included) |
| Coffee Maker Features | Travel Mug Compatible |
| Water Filter | Filter improves taste and removes odor of water by removing chlorine, hydrogen sulfide and other contaminants from water |
| Coffee Maker Features | Height 7" Volume 24 oz |
| Control Features | Single Serve Control Option |
| Control Features | Delay Brew Programming |
| Control Features | Save (3) user profiles/favorites (App only) |
| Grinder Type | Conical Burr |
| Water Filter | Custom carbon water filter |
| Water Reservoir | 75 oz, BPA Free |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
APPEARANCE
| Handle Color | Brushed Copper |
| Color Appearance | Matte Black |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 120V, 60Hz |
| Watts | 1500 |
| Hertz | 60 |
Dimensions & Weight
| Width | 14.5 in. |
| Height | 17.4 in. |
| Length | 10.5 in. |
| Weight | 20 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 19.5 in. |
| Shipping Height | 22.4 in. |
| Shipping Length | 15.5 in. |
| Shipping Weight | 25 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 25 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.53 ft³ |
| Dimensional Weight | 19.06 lbs. |
| Total of Cubes | 1.53 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 19.06 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Cafe Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










