$449.99
12,000 BTU EasyCool Window Air Conditioner - MAW12R1BWT
$449.99
Key Features
Auto Restart
Automatic Temperature Control
Ultimate Climate Control
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Specifications
Features
Auto Restart
Automatic Temperature Control
Ultimate Climate Control
Specifications
General Features
| Model Number | MAW12R1BWT |
| Capacity | 12,000 BTU |
| Operating Modes | Cool, Fan, Dry, Auto |
| Wi-Fi Compatible | No |
| Air Direction | 4 Way |
| Fan Speeds | 3 Speeds |
| Control Type | Electronic |
| Remote Control | Yes |
| Energy Saver Function | Yes |
| Program Timer | Yes |
| Clean Filter Warning | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Follow Me feature | Yes |
| Compressor | Rotary |
| Self Evaporating | Yes |
Performance and Certifications
| Cooling Area | 450-550 sq. ft. |
| Heating Capacity | No |
| CEER | 12 Btu/h/W |
| EER | 12 Btu/h/W |
| Energy Star Certified | Yes |
| Indoor noise level (Hi/med/Lo) | 60.5 / 59.3 / 57.7 dBA |
| Moisture removal | 2.54 pints/ hr |
| Certifications an Listings | UL, DOE |
| Power Supply | 1Ph, 115V-, 60Hz |
| Plug Type | 5-15P with LCDI |
| Rated Input | 1000 W |
| Current | 8.7 Amps |
| Indoor noise level (Hi med Lo) | 60.5 / 59.3 / 57.7 dBA |
Warranty
| Warranty | 1 Year |
Other
| Product Dimensions (in) W*D*H | 19 in x 21.5 in x 14.6 in |
| Product Dimensions (mm) W*D*H | 482 mm x 545 mm x 372 mm |
| Color | White |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 71 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 111 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 111 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Midea Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com














