12,000 BTU DOE U-Shaped Smart Window Air Conditioner, for spaces up to 550 sq. ft. - MAW12AV1QWTC
12,000 BTU DOE U-Shaped Smart Window Air Conditioner, for spaces up to 550 sq. ft.
Model: MAW12AV1QWTC
















12,000 BTU DOE U-Shaped Smart Window Air Conditioner, for spaces up to 550 sq. ft.
Model: MAW12AV1QWTC
Key Features
3-in-1 Comfort: Cools, Dehumidifies, and Ventilates
Control from anywhere via SmartHome App, Apple Watch, and voice assistant devices.
Variable Speed Inverter Technology is up to 35% more energy efficient.
Ultra-quiet window AC unit effectively minimizes compressor noise, as low as 32 dBA.
Monitor and optimize energy consumption using the SmartHome App with AI ECO mode.
FlashCool Mode delivers cooling that is 35% faster than standard operation.
10X Quieter than traditional air conditioning units.
Mshield Air Ionizer Technology: Reduces Odors, Smoke, and Gases in the Air
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
3-in-1 Comfort: Cools, Dehumidifies, and Ventilates
Control from anywhere via SmartHome App, Apple Watch, and voice assistant devices.
Variable Speed Inverter Technology is up to 35% more energy efficient.
Ultra-quiet window AC unit effectively minimizes compressor noise, as low as 32 dBA.
Monitor and optimize energy consumption using the SmartHome App with AI ECO mode.
FlashCool Mode delivers cooling that is 35% faster than standard operation.
10X Quieter than traditional air conditioning units.
Mshield Air Ionizer Technology: Reduces Odors, Smoke, and Gases in the Air
Specifications
Product Details
| Room Size | 550 sq. ft. |
| Comfort Features | Cool, Dehumidify, Ventilate |
| Reusable and Washable Filter | Yes |
| Heat | No |
| Warranty | 1 year |
| Capacity | 12,000 BTU |
| Product Depth (in.) | 21.97 in |
| Key Features | U-shaped Design |
| Smart Control | Yes |
| Type | Window AC |
| Color | White |
| BTU | 12000 BTU |
| Model Number | MAW12V1QWT |
| Product Height (in.) | 13.46 in |
| Product Width (in.) | 19.17 in |
| Product Weight (lbs) | 56.88 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Midea Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online








