5,000 BTU Mechanical Room Air Conditioner - MAW05M1WWT
Key Features
Mechanical Control
2-in-1 Comfort
Washable Filter
EasyCool
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Specifications
Features
Mechanical Control
2-in-1 Comfort
Washable Filter
EasyCool
Specifications
General Features
| Model Number | MAW05M1WWT |
| UPC | 810040941320 |
| Cooling Modes | Low, High |
| Fan Speeds | Low, High |
| Delay Timer/Timer | No |
| Control Type | Mechanical |
| Clean Filter Indicator Light | No |
| Filter Type | Side slide out |
| Remote Control (Yes/No) | Yes |
| Amazon Alexa Compatible | No |
| Google Assistant Compatible | No |
| Smartphone App | No |
| Wi-Fi Ready (Yes/No) | No |
| Energy Saver Function | No |
| Voice Control | No |
| Color | White |
| Delay Timer Timer | No |
| Remote Control (Yes No) | Yes |
| Wi-Fi Ready (Yes No) | No |
Performance and Certifications
| Cooling Capacity | 5,000 BTU |
| CEER | 11 |
| Heating | No |
| Airflow (CFM) Roomside (hi/low) | 247/212 |
| Sound Performance (sound pressure hi/low) | 56 |
| Refrigerant | R32 |
| Energy Star Certified | No |
| Minimum Operating Temp (ºF) | 62ºF |
| Certifications and Listings | AHAM, California Prop 65 |
| Airflow (CFM) Roomside (hi low) | 247/212 |
| Sound Performance (sound pressure hi low) | 56 |
Electrical
| Power Supply | 115 V |
| Cooling Watts | 450 |
| Rated Cooling Amps (AHAM) | 4.6 |
| Plug Type | LCDI(5-15P) |
Warranty
| Parts and Labor | Limited 1 Year Warranty |
Other
| Product Dimensions (W*D*H) inches | 15.98"x12.05" 13.27" |
| Product Dimensions (W*D*H) millimeters | 406x306x337 |
| Packaging Dimensions (W*D*H) inches | 17.83"x15.04"x15.28" |
| Packaging Dimensions (W*D*H) millimeters | 453x382x388 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 39.68 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 39.68 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Midea Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com














