$499.99
12,000 BTU Window AC - DAC120B6WDB6
$499.99
Key Features
Digital control with shine through display and remote control
Wireless Connect: Easily control your unit from anywhere with the wireless connect feature
Powerful 3 speed fan allows you to adjust for your comfort
2-way air direction
Sync the 24-hour timer with your schedule to save energy
Auto Restart: Unit automatically restarts after a power failure
Sleep mode: Prevents the room from getting too cold while you sleep
Energy Saver Switch: cycles the fan on and off to reduce energy consumption
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Digital control with shine through display and remote control
Wireless Connect: Easily control your unit from anywhere with the wireless connect feature
Powerful 3 speed fan allows you to adjust for your comfort
2-way air direction
Sync the 24-hour timer with your schedule to save energy
Auto Restart: Unit automatically restarts after a power failure
Sleep mode: Prevents the room from getting too cold while you sleep
Energy Saver Switch: cycles the fan on and off to reduce energy consumption
Reusable, washable air filter
Convenient 24 hour programmable timer
Warranty: 24 months in home (Product & Labor)
12,000 BTU’s cools space up to 550 square feet
R32 Refrigerant
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.98 in. |
| Height | 14.65 in. |
| Length | 22.44 in. |
| Weight | 69.67 lbs. |
| Package Weight | 76.94 lbs - 34.90 kg |
| Package Width | 22.05" - 56.01 cm |
| Package Depth | 24.13" - 61.29 cm |
| Package Height | 16.93" - 43.00 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.05 in. |
| Shipping Height | 16.93 in. |
| Shipping Length | 24.13 in. |
| Shipping Weight | 76.94 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 76.94 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 44.89 lbs. |
| Total of Cubes | 3.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 44.89 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online















