11,200 BTU 230v Through-the-Wall Air Conditioner with Heat - LT1237HNR
Key Features
Maximum Cooling
Maximum Usability
4-in-1 Operation
Installation Made Easy
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Maximum Cooling
LG window air conditioners provide exceptional cooling power that will keep you and your family cool, comfortable, and in control.
Maximum Usability
Operate with LED display and simple selection control panel, up/down temperature adjustments, and fan speed selection, using the full-featured remote without leaving your bed, workspace, or couch.
4-in-1 Operation
Cool mode provides powerful cooling and dehumidifying in hot days; Fan mode circulates air and Dry mode is ideal for rainy and damp days; Heat mode provides warmth for cooler days.
Installation Made Easy
This unit comes with our simple and convenient installation kit, so you can set up your air conditioner with ease.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
| Parts & Labor | 1 Year Parts and Labor |
Other
| Shipping Dimension (WxHxD) | 27.72" x 17.41" x 22.41" |
Compressor
| Compressor | Rotary |
Electrical Ratings
| Rated Amps (Cooling) | 5.6/5.2 |
| Rated Amps (Heating) | 14.0/15.3 |
| Voltage / 60 Hz | 208/230V |
| Watts (Cooling) | 1, 120/1, 140 |
| Watts (Heating) | 2, 900/3, 500 |
Features
| Air Deflection | 4-Way |
| Air Discharge Type | Top Discharge |
| Air Filter | Washable |
| Auto Restart | Yes |
| Chassis Type | Top Down |
| Energy Saver Function | Yes |
| Fan Speed Cooling | 2 |
| Fan Speed Heating | 2 |
| Fan Speed Only | 2 |
| Filter Alarm Function | Yes |
| Indoor Fan Type | Turbo |
| Outdoor Vent / Exhaust | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Control | Thermistor |
| Timer | 24 Hr, On/Off |
Materials/Finishes
| Color | White |
Performance
| BTU Performance | 11, 200 |
| BTU performance (Cooling) | 11,000/11,200 |
| BTU Performance (Heating) | 9, 200/11, 200 |
| CEER | 9.7/9.7 |
| dBA Level (Indoor / Outdoor) | 59/65 |
| Dehumid. (Pts/Hr) | 3.8 |
| Dry Air Flow (CFM) | 290 |
| EER | 9.8 |
| Est. Cooling Area (Sq. Ft.) | 550 |
Summary
| Type | Through-the-Wall Air Conditioner |
UPC Codes
| UPC | 048231382281 |
Dimensions & Weight
| Width | 240 in. |
| Height | 14.41 in. |
| Length | 209 in. |
| Weight | - |
| Net Weight (lbs.) | 82 lbs |
| Shipping Dimension (WxHxD) | 27.72" x 17.41" x 22.41" |
| Shipping Weight (lbs.) | 94 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 245 in. |
| Shipping Height | 19.41 in. |
| Shipping Length | 214 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 418.29 ft³ |
| Dimensional Weight | 5200.04 lbs. |
| Total of Cubes | 418.29 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 5200.04 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online















