4.5 cu. ft. Top Load Washer with Wave-Impeller - MLTW45M1AWW
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Product Details
| Soil Level Selection | 4 |
| Pulsator Type | Impeller |
| Product Height | 42.1 in |
| Look Through Lid | Yes |
| Motor | UM |
| Product Weight | 125.4 lbs |
| Water Level Selection | 4 |
| Efficiency Certification | DOE |
| Auto Unbalancing Detection | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Liquid Detergent Dispenser | Yes |
| Warranty | 2 Years Limited |
| Top Lid Material | Glass |
| Capacity | 4.5 Cu. Ft. |
| Color | White |
| Soft Close Lid | Yes |
| Memory Of Power Interrupt | Yes |
| Type | Top-load Washer |
| Adjustable Leg | 4 |
| Model Number | MLTW45M1AWW |
| Detergent Dispenser | Yes |
| End Of Cycle Signal | Yes |
| Number Of Cycles | 10 |
| UPC | 840296510506 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Wash Noise Level | 127 dBA |
| Product Width | 27 in |
| Bleach Dispenser | Yes |
| Temperature Selection | 4 |
| Water Level Control | Auto&Manual |
| Cycle Selection | Normal, Whites, Heavy Duty, Bulky, Towels, Quick Wash, Delicates, Perm Press, Rinse & Spin, Tub Clean |
| Delay | Yes |
| Error Alarm | Yes |
| Lid Lock | Yes |
| Rated Power Supply | 120 W |
| Auto-power Off | Yes |
| Product Depth | 28.1 in |
| Cabinet Material | Painted Steel |
| Child Lock | Yes |
| Softener Dispenser | Yes |
| Options | Delay, Extra Rinse, Fabric Softener |
| Lid Switch, Magnet | Yes |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Safety Certification | UL Listed |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Midea Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com
















