24" Wide 208-240V Washer - SLW241W
24" Wide 208-240V Washer
Model: SLW241W


















24" Wide 208-240V Washer
Model: SLW241W
Key Features
Made in Europe
ENERGY STAR certified
Slim-fitting design
Built-in capable
Front-loading design
208-240V Operation
Stainless steel tub
14 wash settings
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Made in Europe
Fully featured with an advanced design for proper laundry care
ENERGY STAR certified
Uses less energy and water than national standards require to ensure more efficiency and lower utility bills
Slim-fitting design
Just under 24" wide for an easy fit
Built-in capable
Unit can be built-in for recessed installation with minimal clearance (Note: for built-in use the unit requires 2" of clearance at the rear and 1" of clearance on both sides and the top)
Front-loading design
Easy to load, with a glass door for a clear view inside
208-240V Operation
Requires 15 amp connection, with a pre-installed 3-pronged NEMA-615 cord included
Stainless steel tub
Durable interior holds up load after load
14 wash settings
Get the proper fabric care with settings for regular and colored cottons, quick wash, mixed load, active wear, lightly soiled, delicates, wool, down wear, and clothing for those with skin sensitive or allergies
Touchscreen display
Digital touchscreen controls ensure easy operation of speciality programs
Washing cycle selector knob
Allows users to easily cycle through the 14 wash programs
3 wash modes
Three modes (Normalcare, Ecocare, and Timecare) afford convenient flexibility to best suit your preferences
Delay start option
Allows you to pre-set your laundry for the ideal finish time
Start/pause function
Lets you pause the wash cycle to add or remove fabric
Detergent dispenser
Pull-out compartment for prewash, regular detergent, and fabric softener
Leveling legs
Four adjustable leveling legs keeps the unit level on uneven surfaces
Standby mode
Switches off the washer after 5 minutes for added energy savings
Environmentally-friendly performance features
The ECOEYE setting and water level indicator ensure a greener operation & performance
Matching stackable dryer
Pair with Summit SLD242W dryer, which can be stacked on top or used side-by-side to create a matching European set
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 172 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 148.66 lbs. |
| Total of Cubes | 11.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 148.66 lbs. |
Overview Washer
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 33.0" (84 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.5" (67 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Capacity | 2.3 cu.ft. (65 L) |
| Door | Glass |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 100.0kWh/year |
| Amps | 15.0 |
| Voltage/Frequency | 220 V AC/60 Hz |
| Weight | 172.0 lbs. (78 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101065984 |
| Loading Style | Front Loading |
| Door Window | Yes |
| Door Swing | LHD |
| Reversible | No |
| Maximum Wash Weight | 19.8 lbs. (9 kg) |
| Control Type | Digital & Dial |
| Dispenser Compartment | Yes |
| Wash Cycles | 14 |
| Maximum Drum Speed | 1400.0 |
| Delayed Start | Yes |
| Delicate Cycle | Yes |
| Level Legs | 4 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










