$1,535.00
24" Wide 110-120V Washer - LW2427
$1,535.00
Key Features
ENERGY STAR certified
110-120V Operation
Slim-fitting design
Cord included
Built-in capable
Front-loading design
Stainless steel tub
15 wash settings
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ENERGY STAR certified
Uses less energy and water than national standards require to ensure more efficiency and lower utility bills
110-120V Operation
Versatile non-vented washer for use with standard 15 amp circuits
Slim-fitting design
Just under 24" wide for an easy fit
Cord included
Pre-installed 6' long 3-prong cord for fast setup
Built-in capable
Unit can be built-in for recessed installation with minimal clearance (Note: for built-in use the unit requires 2" of clearance at the rear and 1" of clearance on both sides and the top)
Front-loading design
Easy to load, with a glass door for a clear view inside
Stainless steel tub
Durable interior holds up load after load
15 wash settings
Get the proper fabric care with settings for cottons, quick wash, activewear, babywear, delicates, wool, and more
Permanent press
Popular function to help reduce wrinkles
Tub clean setting
Allows you to run an empty wash cycle at high temperatures to help sterilize the interior drum and remove lingering residue
Easy iron function
Helpful setting can be added to most wash cycles as needed
Touchscreen display
Digital touchscreen controls ensure easy operation of speciality programs
Delay start option
Allows you to pre-set your laundry for the ideal finish time
Add garment function
Lets you pause the wash cycle to add or remove fabric
Detergent dispenser
Pull-out compartment for prewash, regular detergent, and fabric softener
Child lock
Allows you to lock the settings to prevent children from adjusting the operation
Washing cycle selector knob
Allows users to easily cycle through the 15 wash programs
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 161 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 141.67 lbs. |
| Total of Cubes | 11.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 141.67 lbs. |
Overview Washer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 24.75" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 43.75" (111 cm) |
| Capacity | 2.7 cu.ft. (76 L) |
| Door | Glass |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 75.0kWh/year |
| Amps | 15.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 161.0 lbs. (73 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101084794 |
| Loading Style | Front Loading |
| Door Window | Yes |
| Door Swing | LHD |
| Reversible | No |
| Maximum Wash Weight | 26.4 lbs. (12 kg) |
| Control Type | Digital & Dial |
| Dispenser Compartment | Yes |
| Wash Cycles | 15 |
| Maximum Drum Speed | 1400.0 |
| Delayed Start | Yes |
| Delicate Cycle | Yes |
| Permanent Press Cycle | Yes |
| Level Legs | 4 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
















