$1,998.00
Was$3,099.00Save $1,101.00 (36%)
Bespoke AI All-in-One Vented Combo AI Home 7" LCD Display AI OptiWash™ & Dry 5.3 cu.ft. - WD90F53AVSUS
Bespoke AI All-in-One Vented Combo AI Home 7" LCD Display AI OptiWash™ & Dry 5.3 cu.ft.
Model: WD90F53AVSUS

















Bespoke AI All-in-One Vented Combo AI Home 7" LCD Display AI OptiWash™ & Dry 5.3 cu.ft.
Model: WD90F53AVSUS
$1,998.00
Was$3,099.00Save $1,101.00 (36%)
Current Rebates
Key Features
Wash + dry in one
The Fastest & Largest Vented Laundry Combo™*
Install made easy
Skip adding detergent
Gently remove stains
Bubble powered washing
Tide Pod Cycle
20-year warranty
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Wash + dry in one
AI Laundry Combo™ with Vented Drying Advantage System
The Fastest & Largest Vented Laundry Combo™*
This 5.3 cu. ft ultra large capacity combo washer + dryer delivers a complete Wash + Dry Cycle in 68 minutes, so laundry is clean, dry and ready to fold.**
Install made easy
Swap your current washer & electric dryer for the Bespoke AI Laundry Vented Combo™. Install requires a 240V outlet, water line and a drain hose.¹⁰
Skip adding detergent
Flex Auto Dispense System
Gently remove stains
Steam Wash
Bubble powered washing
AI Bubble™
Tide Pod Cycle
Samsung and Tide partnered to create the Tide Pod Cold Cycle, offering 23.8% energy savings and high performance without compromising wash results.⁸
20-year warranty
Purchase Samsung washers with confidence and receive a 20-Year Warranty on the Digital Inverter Motor.⁹
Less microplastic release
Less Microfiber™ Cycle
Specifications
Key Features
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Super Speed | 68 minutes |
| Vibration Reduction Technology Plus™ | Yes |
| Auto Dispense System | Flex Dispense |
| Spin Speeds | 5 |
| 20-Year Warranty | Yes |
Standard Features
| Total Capacity (cu. ft.) | 5.3 |
| Touch Screen LCD | Yes |
| Steam Washing | Yes |
| Motor Power | Digital Inverter Motor |
| Spin Speeds | 5 |
| Internal Water Heater | Yes |
| Number of Wash Options | 34 |
| Controls Display | AI Home 7" LCD Display |
| Interior Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Power Source | Electric |
| Remaining Time Display | Yes |
| Electrical | 240 V / 60 Hz |
| Door Handle | Inner |
| Drum Interior | Stainless Steel |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Voice Compatible | Yes |
| Swirl Interior Drum | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Bixby Compatible | Yes |
| Number of Preset Drying Cycles | 23 |
Wash Cycles
| Eco Cold Wash | Yes |
| Normal | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Perm Press | Yes |
| Steam Sanitize | Yes |
| Bedding | Yes |
| Activewear | Yes |
| Wool | Yes |
| Rinse + Spin | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Delicates | Yes |
| Towels | Yes |
| Colors | Yes |
| Small Load | Yes |
| Super Speed | Yes |
| Steam Normal | Yes |
| Steam Whites | Yes |
| AI Opti Wash and Dry | Yes |
| Tide POD Cold | Yes |
| Less Microfiber | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Product Care | Yes |
Wash Options
| My Cycles | Yes |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Delay End | Yes |
| Pump Clean | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sounds | Yes |
| AI Pattern | Yes |
| Calibration | Yes |
| Connections | Yes |
| Factory Reset | Yes |
| Samsung Accounts | Yes |
| Home Device Notifications | Yes |
| Display | Yes |
| Display and Style | Yes |
| Bixby | Yes |
| Microphone | Yes |
| Liquid units | gal (water) / fl oz (detergent) |
| Date and time | Yes |
| Accessibility | Yes |
| Software update | Yes |
| About product | Yes |
| Auto Dispenser | Yes |
| Auto Open Door | Yes |
| Dispenser 1 - General Detergent | Yes |
| Dispenser 2 - Specialty Detergent | Yes |
| Bubble Soak | Yes |
| Dry Prep | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Support | Yes |
| Drum Light | Yes |
| Language | Yes |
Fabric Care
| Steam | Yes |
| Cycles | 23 |
| Options | 34 |
| Swirl Interior Drum | Yes |
Soil Levels
| Heavy | Yes |
| Extra Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Light | Yes |
| Extra Light | Yes |
Spin Speeds
| Extra High | Yes |
| High | Yes |
| Medium | Yes |
| Low | Yes |
| Extra Low | Yes |
| Drain and No Spin | Yes |
| Rinse hold and No Spin | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1,200 RPM |
Detergent
| Bleach | Yes |
| Pebble Dispenser | Yes |
| Auto Detergent | Yes |
| Flex Auto Dispenser [2] | Yes |
| Auto Softener | Quiet Performance |
Power
| Ampere | 30 |
| Voltage/Frequency | 240V / 60Hz |
Energy Usage
| CEE Rating | 2 |
| IMEF | 2.92 |
| IWF | 2.9 |
| Energy Guide Label | 103 kWh/year |
| Energy Gallons / Year | 4500 |
Dimensions
| Width Standard (27"-27.5") | Yes |
| Width (decimal) | 27 |
| Height (decimal) | 43.75 |
| Depth (decimal) | 34.5 |
| Washer Capacity (cu. ft.) | 5.3 |
| Product Dimensions (W x H x D) | 27" x 43 3/4" x 34 1/2" |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29 3/8" x 49 1/4" x 36 1/16" |
Design
| Color | Dark Steel |
| Display Type | LCD |
Warranty
| One (1) Year Parts and Labor | Yes |
| Three (3) Year Stainless Steel Tub (Part Only) | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| 20-year Digital Inverter Motor | Yes |
Accessories
| Pedestal | WE702NZ/US |
Feature
| Child Lock | Yes |
| Auto Open Door | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Temperature Levels | 5 |
| Languages | English, Spanish, French |
Temperature Level
| Extra Hot | Yes |
| Hot | Yes |
| Warm | Yes |
| Cold | Yes |
| Tap Cold | Yes |
Weight
| Product Weight (lbs.) | 297.6 |
| Shipping Weight (lbs.) | 308.6 |
Washer Electrical Ratings
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 106 |
| Cycle Time (Super Speed) | 68 mins |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









