83" Wide All-In-One Kitchenette with Washer/Dryer Combo - ACKSPWD82
83" Wide All-In-One Kitchenette with Washer/Dryer Combo
Model: ACKSPWD82

83" Wide All-In-One Kitchenette with Washer/Dryer Combo
Model: ACKSPWD82
Key Features
Complete all-in-one kitchenette
Full-sized refrigerator-freezer included
Reversible doors
All-in-one washer/dryer included
16 wash cycles
Stainless steel drum
Two electric burners
Sink and faucet
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Complete all-in-one kitchenette
Includes a full-sized refrigerator-freezer, 115V washer/dryer combo, 2-burner cooktop, sink with faucet, and storage cabinets
Full-sized refrigerator-freezer included
Ships with Summit FF946W, a frost-free refrigerator-freezer with an 8.8 cu.ft. capacity, adjustable glass shelves, door storage, and a large crisper
Reversible doors
Refrigerator and freezer door swing can be switched to best accommodate your setup
All-in-one washer/dryer included
Includes Summit SPWD2202W, a 115V non-vented washer/dryer combo
16 wash cycles
Multiple options to accommodate a variety of fabric needs, including settings for delicates, wools, sportswear, babywear, and more
Stainless steel drum
Durable interior holds up load after load
Two electric burners
120V coil elements for easy cooking
Sink and faucet
Stainless steel sink comes ready to wash
Storage compartment
Large convenient cabinet with center shelf lets you store dry goods behind a door
One piece stainless steel countertop
Easy to clean and built to last
Fast assembly
Each unit includes its own pre-installed power cord for easy setup. This item ships in three boxes
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 40.0" (102 cm) |
| Height of Cabinet | 40.0" (102 cm) |
| Nominal Width | 83.0" (211 cm) |
| Width | 83.0" (211 cm) |
| Nominal Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.25" (112 cm) |
| Capacity | 8.8 cu.ft. (249 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 300.0 lbs. (136 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101086958 |
Kitchenette
| Refrigerator Included | FF946W |
| Refrigerator Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Full Door Shelves | 5 |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 3.53 oz. |
| Cooking Type | Coil Cooktop |
| Number of Burners | 2 |
| Cooktop Controls | Dial |
| Interior Height 1 | 40.5" (103 cm) |
| Interior Width 1 | 17.0" (43 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.0" (43 cm) |
| Interior Height 2 | 16.0" (41 cm) |
| Interior Width 2 | 16.25" (41 cm) |
| Interior Depth 2 | 13.25" (34 cm) |
| Compressor Step Height | 9.75" (25 cm) |
| Compressor Step With | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.0" (10 cm) |
| Sink Height | 5.88" (15 cm) |
| Sink Width | 16.75" (43 cm) |
| Sink Depth | 14.88" (38 cm) |
Dimensions & Weight
| Width | 83 in. |
| Height | 40 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 300 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 88 in. |
| Shipping Height | 45 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 340 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 340 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 49.95 ft³ |
| Dimensional Weight | 621.01 lbs. |
| Total of Cubes | 49.95 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 621.01 lbs. |
Overview Kitchenette
| Nominal Height | 40.0" (102 cm) |
| Height of Cabinet | 40.0" (102 cm) |
| Nominal Width | 83.0" (211 cm) |
| Width | 83.0" (211 cm) |
| Nominal Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.25" (112 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 300.0 lbs. (136 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101086958 |
| Refrigerator Included | FF1088W |
| Refrigerator Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 2 |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Full Door Shelves | 1 |
| Half Door Shelves | 4 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| Cooking Type | Coil Cooktop |
| Number of Burners | 2 |
| Cooktop Controls | Dial |
| Sink Height | 5.88" (15 cm) |
| Sink Width | 16.75" (43 cm) |
| Sink Depth | 14.88" (38 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










