$725.00
Was$899.00Save $174.00 (19%)
1.0 Cu. Ft. Sidekick™ Pedestal Washer, Lg Twinwash™ Compatible - WD200CB
$725.00
Was$899.00Save $174.00 (19%)
Current Rebates
Key Features
ADVANCED CLEANING AND SPECIALTY CARE
GET IT DONE FASTER
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ADVANCED CLEANING AND SPECIALTY CARE
Wash small loads that can’t wait or specialty care for delicates. It’s hand wash care, now hands-free. Special cycles for Intimates, Hand Wash and Active Wear ensure proper fabric care and thorough cleaning for all items.
GET IT DONE FASTER
Use the LG SideKick™ on its own or at the same time as the front load washer above to save time. Each washer operates independently, so you can wash one load in hot and one in cold at the same time. Start or stop a cycle or open the door on either washer without interrupting the other.
Specifications
Other
| Carton (WxHxD) | 31 9/16" x 16 1/2" x 33 27/32" |
Laundry Appliance Capacity
| Capacity | 1.0 cu. ft. |
Summary
| Electronic Control Panel with LED Display | Yes |
| Series | LG |
| Touch Buttons | Yes |
| TwinWash™ Compatible | Yes |
| Type | LG Sidekick® Pedestal Washer |
| Type of Display | LED |
Washer Programs
| No. of Washer Programs | 6 |
| Washer Programs | Rinse+Spin, Downloaded, Hand Wash, Intimates, Normal, Tub Clean |
| No. of Washer Options | 3 |
| Washer Options | Child Lock, Warm Water, Extra Rinse |
| No. of Wash/Rinse Temps | 3 |
| Wash/Rinse Temps | Cold, Warm |
Laundry Appliance Convenience Features
| Auto Suds Removal | Yes |
| Control Lock | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Forced Drain System | Yes |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
Motor
| Max RPM | 700 |
| Motor Speed | Variable |
| Motor Type | Direct Drive Motor |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Black Steel (B), Graphite Steel (V) |
| Cabinet | Painted Steel |
| Control Panel | Plastic |
| Door / Rim | Plastic / Chrome |
| Door Cover | Transparent Tinted Glass |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
Power Source
| Washer Electrical Requirements | 120V, 5 Amps |
| Ratings | UL Listed |
| Washer Power Source Type | Electric |
Options/Accessories
| Magnetic Remote Control | No |
Warranty & UPC
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Drum | Limited Lifetime |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 048231026482 |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 14.13 in. |
| Length | 30.88 in. |
| Weight | 105 lbs. |
| Weight (Carton) | 115 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 19.13 in. |
| Shipping Length | 35.88 in. |
| Shipping Weight | 145 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 90.99 lbs. |
| Total of Cubes | 7.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 90.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















