$648.00
Was$899.00Save $251.00 (28%)
7 Cu. Ft. Electric Dryer - FLVE7000AW
$648.00
Was$899.00Save $251.00 (28%)
Key Features
Fits a King-Sized Comforter
8 Dry Cycles
4 Dryness Levels
SENSORDRY™
Quick Dry Cycle
Wrinkle Guard
Reversible Door
Dryer Light
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Fits a King-Sized Comforter
Fit more in every load with large size capacity that fits a king-sized comforter or up to 25 towels
8 Dry Cycles
Features 8 dry cycles to meet every need such as Bulky, Delicates, and Quick Dry
4 Dryness Levels
4 dryness levels including More, Normal, Less, and Damp to care for every type of garment
SENSORDRY™
Sensor technology detects moisture level to provide a more precise dry
Quick Dry Cycle
Quickly dry the items you need most
Wrinkle Guard
Reduce wrinkles in even the most wrinkle-prone fabrics
Reversible Door
Reversible doors offer more versatile installation options
Dryer Light
Convenient dryer light illuminates drum for better visibility
Child Lock
The child lock feature disables buttons on the control panel and adds an extra layer of safety to prevent a child from starting a cycle or changing settings
Specifications
Controls
| Child Lock | Yes |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Pause Function | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Start | Yes |
Certifications and Approvals
| CSA Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
Dimensions and Volume
| Height | 43 1/10" |
| Width | 27" |
| Depth | 30 1/10" |
| Depth With Door 90° Open | 50" |
| Dryer Drum Capacity | 7 Cu. Ft. |
Dryer
| Drum Material | Aluminized Alloy Steel |
| Lint Filter | Yes |
| Moisture Sensor | Yes |
Dryer Cycles
| Cycle Count | 8 |
| Air Fluff | Yes |
| Bulky | Yes |
| Delicates | Yes |
| Fast Dry | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Normal | Yes |
| Permanent Press | Yes |
| Timed Dry Time | Yes |
Dryness Level
| Normal | Yes |
| More Dry | Yes |
| Damp | Yes |
| Less | Yes |
Dryer Options
| Child Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| Wrinkle Care | Yes |
Drying Temperatures
| Low | Yes |
| Medium | Yes |
| High | Yes |
| No Heat | Yes |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 30 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
Installation
| Ventilation Type | Vented |
Energy Data
| Combined Energy Factor (CEF) | 3.73 |
| kWh/year | 641 kWh |
Exterior
| Reversible Door | Yes |
General Specifications
| Chime On / Chime Off | Yes |
| Product Weight | 110.2 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online















