7 cu. ft. Front Load Gas Dryer with Sensor Dry - MLTG70N1AWW
Specifications
Specifications
Product Details
| Look Through Door | No |
| Efficiency Certification | DOE |
| Warranty | 2 |
| Drum Material | Aluminum Plating |
| Reverse Door | Yes |
| Dryness Level Selection | 4 |
| Capacity | 7.0 Cu. Ft. |
| Product Depth (in.) | 30.7 in |
| Color | White |
| Stackable | No |
| Memory Of Power Interrupt | Yes |
| Type | Gas Dryer |
| Model Number | MLTG70N1AWW |
| Display Color | White |
| Product Height (in.) | 42.8 in |
| Product Width (in.) | 27 in |
| End Of Cycle Signal | Yes |
| Number Of Cycles | 10 |
| Drying Control | Auto & Manual |
| Remaining Time Display | Yes |
| Pedestal | No |
| Temperature Selection | 4 |
| Delay | No |
| Rack Dry | No |
| Error Alarm | Yes |
| Rated Capacity | 7 cu. ft. |
| Auto-power Off | Yes |
| Voltage(V) | 120 V |
| Display Type | Light |
| Sensing Dry | Yes |
| Cabinet Material | Painted Steel |
| Child Lock | Yes |
| Steam Function | No |
| Cycles | Normal, Sanitize, Heavy Duty, Bulky, Towels, Delicates, Perm Press, Quick Dry, Time Dry, Air Fluff |
| Options | Signal, Damp Dry Signal, Wrinkle Care |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left & Bottom) |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Product Weight (lbs) | 110 lbs |
| Safety Certification | UL Listed |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Midea Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com














