$999.00
8.0 Cu. Ft. Front Load Gas Dryer - MLG45N1AWW
$999.00
Key Features
8.0 cu ft Extra Large Capacity
Sensor Dry Technology
8 Pre-set Dry Cycles
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Specifications
Features
8.0 cu ft Extra Large Capacity
Sensor Dry Technology
8 Pre-set Dry Cycles
Specifications
General Features
| Model Number | MLG45N1AWW |
| Capacity | 8.0 Cu Ft |
| Color | White |
| Number of Cycles | 10 (Sensor Dry: Normal, Delicates, Casual, Heavy Duty, Bulky) (Manual Dry: Quick Dry, Time Dry, Air Fluff) |
| Sensor Dry | Yes |
| Wrinkle Care | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dryness Level Selections | 4 (Very Dry, More Dry, Normal, Less Dry) |
| Manual Time Adjust | Yes |
| My Cycle Option | Yes |
| Temperature Selections | 4 (High, Medium, Low, No Heat) |
| Exhaust Vent Location | Rear, Bottom, Left |
| Lint Filters | Yes |
| Lint Filter Indicator Light | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| 3-way Venting | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| UPC | 810004818880 |
Electrical
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 15 A |
| UL Rated | Yes |
| Power Cord Included | Yes |
Physical
| Tub/Drum Material | Aluminized Alloy Steel |
| Dimensions (WxDxH) | 27 in x 30.1 in x 43 in |
| Drum Rear | Stainless Steel |
| Control Panel | Dial, Membrane |
| Tub Drum Material | Aluminized Alloy Steel |
| California Prop 65 | https://oehha.ca.gov/proposition-65 |
Warranty
| Parts and Labor | 1 Year |
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Midea Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com















