24" Wide 208-240V Heat Pump Dryer - LD2444
24" Wide 208-240V Heat Pump Dryer
Model: LD2444












24" Wide 208-240V Heat Pump Dryer
Model: LD2444
Key Features
ENERGY STAR certified
208-240V Operation
Slim-fitting design
Front-loading design
Large interior
Heat pump operation
Stainless steel drum
Touchscreen display
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ENERGY STAR certified
Uses less energy than national standards require to ensure more efficiency and lower utility bills
208-240V Operation
Requires professional installation to a 3 or4-wire connection
Slim-fitting design
Just under 24" for an easy fit in apartments and homes
Front-loading design
Easy to load, with a full glass window for convenient viewing
Large interior
4.4 cu.ft. drum to dry up to 17.6 lbs. of fabric
Heat pump operation
Non-vented, energy efficient operation that uses recycled air to better save on energy use and costs
Stainless steel drum
Durable interior holds up load after load
Touchscreen display
Digital touchscreen controls ensure easy operation of speciality programs
Drying cycle selector knob
Allows users to easily cycle through the 15 dryer programs
15 dry settings
Multiple options to meet all of your fabric needs, including specialty settings for jeans, quick dry, wool, air fluff, delicates, activewear, and more
Permanent press
Popular function to help reduce wrinkles
1400 RPM
Provides better water extraction for dryer clothing
Condensation tank
Pull-out tank for easy disposal of collected moisture after drying (Note: the tank should be emptied every other cycle)
Delay start option
Allows you to pre-set your laundry for the ideal finish time
Start/pause function
Lets you pause the dry cycle to add or remove fabric
Control lock function
Child lock allows you to disable the controls to prevent accidental use
Lint filter
Included inside the door to help catch clothing debris
Matching washer
Pair with Summit LW2427 washer to create a stackable or side-by-side set
Freestanding or recessed installation
Versatile non-vented design can be used inside closets or alcoves with modest clearance (1" at each side, 2" at the top, rear, and front)
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 24.75" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 43.75" (111 cm) |
| Capacity | 4.4 cu.ft. (125 L) |
| Door | Glass |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 30.0 |
| Voltage/Frequency | 220 V AC/60 Hz |
| Weight | 121.0 lbs. (55 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101084800 |
Dryer
| Loading Style | Front Loading |
| Door Window | Yes |
| Reversible | No |
| Maximum Dry Weight | 19.0 lbs. (9 kg) |
| Lint Trap | Yes |
| Control Type | Digital & Dial |
| Dry Cycles | 15 |
| Maximum Drum Speed | 1300.0 |
| Delayed Start | Yes |
| Level Legs | 2 |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 121 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 38.5 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 161 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 161 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 141.67 lbs. |
| Total of Cubes | 11.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 141.67 lbs. |
Overview Dryer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 24.75" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 43.75" (111 cm) |
| Capacity | 4.4 cu.ft. (125 L) |
| Door | Glass |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 30.0 |
| Voltage/Frequency | 220 V AC/60 Hz |
| Weight | 121.0 lbs. (55 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101084800 |
| Loading Style | Front Loading |
| Door Window | Yes |
| Reversible | No |
| Maximum Dry Weight | 19.0 lbs. (9 kg) |
| Lint Trap | Yes |
| Control Type | Digital & Dial |
| Dry Cycles | 15 |
| Maximum Drum Speed | 1300.0 |
| Delayed Start | Yes |
| Level Legs | 2 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










