$829.00
Was$999.00Save $170.00 (17%)
7.5 cu. ft. Gas Dryer with Sensor Dry in White - DVG45T6000WA3
$829.00
Was$999.00Save $170.00 (17%)
Current Rebates
Key Features
Worry-Free Drying
Fit More for Fewer Loads
Flexible Opening
Stop the Fluff
Perfect Pair
Save up to $840 instantly with Inflation Reduction Act home energy rebatesØ
Use up to 50% less energy¹
Remotely schedule cycles
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Worry-Free Drying
Ensure your clothes are properly dried without constantly checking. Sensor Dry automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.
Fit More for Fewer Loads
Our large capacity, 7.5 cubic foot drum means you can dry more items in a single load and spend more time doing the things you love.
Flexible Opening
Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.
Stop the Fluff
Stop worrying about lint or fluff building up and blocking your dryer’s air intake. The Filter Check Indicator light on the control panel will provide you with a helpful reminder when it is time to clean the filter, so your dryer maintains optimal performance.
Perfect Pair
Samsung Washers and Dryers team up to make light work of laundry day, while looking great in your laundry room. Position them side by side or stack them for a perfect fit in tighter spaces.
Save up to $840 instantly with Inflation Reduction Act home energy rebatesØ
The Inflation Reduction Action Act provides home appliance rebates for discounts on energy-efficient heat pump laundry appliances.ß
Use up to 50% less energy¹
A ventless design is more energy efficient, cost effective and a gentle way to dry clothes.
Remotely schedule cycles
Get end of cycle alerts, remotely start, stop or delay and more from your phone with SmartThings.³
Great performance using less energy
Our heat pump dryers are recognized by the EPA for delivering cutting edge energy efficiency along with the latest in technological innovation.⁴
Keep your dryer fresh
Removes excess moisture from the drum and helps keep your dryer smelling fresh.
Worry-free drying
Sensor Dry
Improved air circulation
Evenly distributes air throughout the drum during the cycle, ensuring powerful yet gentle drying performance.
Fits any space
Your choice, stacked or side by side.
Fit more for fewer loads
Fewer loads, less time in the laundry room
Stop the fluff
Lint Filter Indicator
Materials that last
A durable stainless steel drum helps prevent nicks and scratches.
Reduced dust and hassle
Our 3-Layered Filter System helps trap dust and lint during the drying cycle for easy maintenance.
Put an end to stray socks
An interior drum light lets you see the contents of your dryer more clearly.
Flexible opening
Choose which way your dryer door opens.
Perfect pair
Samsung washers and dryers team up to make light work of laundry day.⁵
Matching Accessories
Round out your laundry setup with a matching Pedestal, Riser, and more.
Make sure to measure
Please measure your space and ensure that this appliance is a perfect fit!
Top Ranked
Samsung ranks highest in Customer Satisfaction compared to any other appliance brand, 2019 – 2025.Ψ
Ranked #1 in Overall Service Experience
Samsung achieved best-in-class rankings for refrigerators and washing machines, and leads in appliances with top scores for Warranty coverage, Service Experience, Ease of Arranging Service, Courtesy and Helpfulness of Service Tech, and Timeliness of Service Repair.††
KBB readers choice award
Samsung is ranked a top Laundry appliance brand by KBB readers.
Specifications
Standard Features
| Power Source | Gas |
Sensor Drying Cycles
| Bedding | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Activewear | Yes |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
Drying Options
| Adjust Time (Down) | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Alarm Off | Yes |
| Adjust Time (Up) | Yes |
Dry Levels
| More Dry | Yes |
| Normal - More Dry | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
Temperature Levels
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
Electrical Ratings
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.3 (lb/kWh)-Gas |
Energy Usage
| Energy Gallons / Year | 270 Liter ↓ (Gas) |
| Liter/Cycle | 270 liter |
| ENERGY STAR® Certified | No |
Design
| Color | White |
| Display Type | 18:88 LED |
Key Features
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu.ft. |
Dimensions
| Product Dimensions (W x H x D) | 27" W x 38.7" H x 31.5" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.4" W x 42.5" H x 33.5" D |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.7 in. |
| Length | 31.5 in. |
| Weight | 123 lbs. |
| Shipping Weight | 130 lb. |
| Shipping Weight (lbs.) | 130 lb. |
| Shipping Dimensions | 29.4" W x 42.5" H x 33.5" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.4" W x 42.5" H x 33.5" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.4 in. |
| Shipping Height | 42.5 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 236.79 lbs. |
| Total of Cubes | 19.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 236.79 lbs. |
Feature
| Smart Care | Yes |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| KBB Readers Choice Award | Yes |
| Height (decimal) | 38.75 |
| Width (decimal) | 27 |
| Depth (decimal) | 31.5 |
| Sensor Drying | Yes |
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 42 min |
| Controls Display | 18:88 LED |
| Interior Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Number of Dryer Options | 9 |
| Number of Preset Drying Cycles | 10 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Venting System | 3 Way Venting |
| Mixed Load Bell (Damp Alert) | Yes |
| Dryer Type | Gas |
| Drum Light | Yes |
| Temperature Setting Options | Yes |
| Stacking Kit | SKK-8K |
| Pedestal | WE402NW |
| Dryer Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu.ft. |
| ADA Compliant | Yes |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Visor |
| Voltage / Frequency | 120V / 60Hz (Gas) |
| Damp Alert | Yes |
| Vent Kit | DV-2A |
Physical specification
| Drum Material | Power Coat (Grey) |
| Shipping Weight (lbs.) | 130 lb. |
| Heating Element | 20,000 BTU /Hr (Gas) |
| Display Color (LED) | Ice Blue |
| Door Type | White |
Performance
| Ampere | 15 Amps (Gas) |
Sound Levels
| Sound On / Off | Yes |
Wash Cycles
| Air Fluff | Yes |
| Normal | Yes |
Dry Cycles
| Quick Dry | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Delicates | Yes |
| Normal - Less Dry | Yes |
General
| Temperature Levels | 5 |
Weight & Dimensions
| Product Weight (lbs.) | 123 lb. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online




















