$2,199.00
Bespoke AI Front Load Ventless Heat Pump Dryer - DV53BB8900HDA2
$2,199.00
Current Rebates
Key Features
AI Smart Dial
AI Optimal Dry
MultiControl™
Wi-Fi Connectivity
Reimagine your laundry space
Space-saving design
Use up to 50% less energy
ENERGY STAR® Certified
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
AI Smart Dial
AI Optimal Dry
MultiControl™
Wi-Fi Connectivity
Reimagine your laundry space
Upgrade to stylish Bespoke AI dryer featuring a clean flat-panel design, flexible
Space-saving design
A shallower depth allows for easy closet installation⁶ without sacrificing capacity.
Use up to 50% less energy
A ventless, more energy efficient, cost-effective and gentle way to dry your clothes.
ENERGY STAR® Certified
Eco-friendly and energy efficient
ENERGY STAR® Certified,⁵ so you use less energy without sacrificing performance or functionality.
Hassle-free and built to last
Take the stress out of laundry day with performance features that keep your dryer running at its peak.
Specifications
Key Features
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.8 cu. ft. |
| SmartThings | Yes |
| Bespoke AI | Yes |
Standard Features
| Power Source | Electric |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
Sensor Drying Cycles
| Wool | Yes |
| Towels | Yes |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Activewear | Yes |
| Blouses | Yes |
| Iron Dry | Yes |
| Air Bedding Care | Yes |
| Down Jacket Care | Yes |
| Outdoor Care | Yes |
| Self Dry | Yes |
Drying Technology
| Alarm (Sound) | Yes |
Drying Options
| My Cycles | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Language | Yes |
| Factory Reset | Yes |
| Calibration | Yes |
| Optional Filter | Yes |
Dry Levels
| More Dry | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Damp Dry | Yes |
Electrical Ratings
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 8.5(lb/kWh) |
Energy Usage
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Dimensions
| Product Dimensions (W x H x D) | 27" x 38 ³/⁴" x 34 ³/⁸" |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29 ³/⁸" x 43 ³/¹⁶" x 35 ¹⁵/¹⁶" |
| Width Standard (27"-27.5") | Yes |
Design
| Color | Brushed Navy |
| Display Type | Mono LCD + LED |
| Door Type | Chrome Deco+Glass |
| Jog Dial | Yes |
| Drum Material | Stainless Steel |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 172 lbs. |
| Shipping Weight (lbs.) | 183 lbs |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29 ³/⁸" x 43 ³/¹⁶" x 35 ¹⁵/¹⁶" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 183 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 183 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Feature
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Smart Control | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| KBB Readers Choice Award | Yes |
| Width (decimal) | 27 |
| Sensor Drying | Yes |
| Interior Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Number of Dryer Options | 13 |
| Number of Preset Drying Cycles | 21 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Venting System | Ventless |
| Dryer Type | Hybrid Heat Pump |
| Stacking Kit | SKK-9ALD |
| Pedestal | WE502ND/US |
| Dryer Capacity (cu. ft.) | 7.8 |
| ADA Compliant | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Inner |
| Voltage / Frequency | 240v/ 60Hz |
| Heater | Single |
| Damp Alert | Yes |
| Stackable | Yes |
| Voice Compatible | Bixby, Amazon Alexa, Google Assistant |
| Super Speed Dry | Yes |
| MultiControl™ | Yes |
| Alarm | Yes |
| AI Pattern | Yes |
| Mixed Load Bell (Damp Alert) | Yes |
| Drum Light | Yes |
| AI Smart Dial | Yes |
| Temperature Levels | 4 |
| High | Yes |
| Medium | Yes |
| Low | Yes |
| Extra Low | Yes |
Steam Drying Cycles
| Steam | Yes |
Weights & Dimensions
| Product Weight (lbs.) | 172 lbs |
| Display Color (LED) | White |
Performance
| Ampere | 14 Amps |
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 80 min |
| Heating Element | 1400W |
Accessories
| Matching Washer | WF53BB8900ADUS |
Wash Cycles
| Delicates | Yes |
| Super Speed | Yes |
| AI Optimal Dry | Yes |
Dry Cycles
| Normal | Yes |
| Eco Normal | Yes |
| Bedding | Yes |
| Denim | Yes |
| Shirts | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
Physical specification
| Height (decimal) | 38.75 |
| Shipping Weight (lbs.) | 183 lbs |
| Depth (decimal) | 34.375 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online























