$1,149.00
Was$1,264.00Save $115.00 (9%)
7.4 Cu. Ft. Ultra Large Capacity Smart Front Load Gas Dryer - DLG3421W
$1,149.00
Was$1,264.00Save $115.00 (9%)
Current Rebates
Key Features
Smooth, Quiet Performance
Built-in Intelligence Takes Out The Guesswork
Who Says Dryers Can't Be Energy Efficient?
Win the War on Wrinkles
Spend Less Time On Laundry With More Room For Clothes
Greater Installation Flexibility
More Style, Less Space.
Keep Your Dryer Clean, Efficient And Safe
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Smooth, Quiet Performance
Run the dryer whenever you want, without interrupting naptime or your favorite show. This dryer is designed for quiet operation, from the motor to the cabinet to individual components. Pleasant end-of-cycle chime lets you know when clothes are dry.
Built-in Intelligence Takes Out The Guesswork
Forget about endless sorting or toggling through cycles—built-in sensors use AI technology to detect fabric texture and load size, then automatically select the right drying motions, temperatures and more for advanced fabric care. AI Sensor Dry™ detects moisture levels and automatically adjusts drying time for loads of all sizes—no more damp clothes, no more overdrying.
Who Says Dryers Can't Be Energy Efficient?
High efficiency sensor drying and low-heat settings save energy and money by using about 20% less energy than conventional models without sacrificing features or performance.
Win the War on Wrinkles
When you hate wrinkles but can’t be there to remove clothes as soon as they’re dry, just select the Wrinkle Care option before hitting start. The dryer will periodically tumble the load for up to 3 hours after the cycle is done or until the door is opened to help keep wrinkles at bay.
Spend Less Time On Laundry With More Room For Clothes
Free up your day—fit more clothes in every load with 7.4 cu. ft. of space. Running fewer loads saves energy and money on your utility bill.
Greater Installation Flexibility
When space is tight or your laundry room doesn’t fit the “typical” setup, this dryer’s door can easily be reversed to fit your needs. Go from a right swing to a left swing in minutes—just unscrew the hinges and reattach using the pre-drilled holes on the opposite side.
More Style, Less Space.
LG closet-depth washers and dryers have a shallower depth to fit in more places & add sleek style to any room.
Keep Your Dryer Clean, Efficient And Safe
FlowSense® Duct Clogging and Lint Filter Indicators let you know when your ducts and filter need cleaning to avoid lint buildup, improve the dryer’s performance for greater efficiency and lower utility bills, and help give you safer, worry-free operation with fewer service calls.
A Smarter Home Starts with the ThinQ® app
The ThinQ® app1 offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your dryer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues and hazards like clogged dryer ducts. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn More.
Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn’t fit. We’ll help you find the right one for your space.Watch the Full Movie with Audio descriptionsWatch the Full Movie
Enjoy a 2-year limited warranty on select appliances purchased through April 08, 2026 via the ThinQ® app. Terms apply.ᶲ
7.4 cu. ft. Ultra Large Capacity lets you clean larger loads
With the FlowSense® Duct Clogging and Lint Filter Indicators, keep dryer clean, efficient and safe
Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.
Built-in intelligence takes out the guesswork—AI Sensor Dry™ selects optimal dry settings
Get the ThinQ® app to access smart functions, ThinQ Care™ alerts and download new ThinQ UP™ features
ENERGY STAR Certified—High efficiency sensor drying and low-heat settings save energy & money
Specifications
Dimensions & Weight
| Weight | 135.2 |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 10 |
| Dryer Programs | AI Dry, Towels, Perm. Press, Quick Dry (Manual Dry), Bedding, Delicates, Downloaded, Heavy Duty, Normal |
| No. of Dryer Options | 7 |
| Dryer Options | Control Lock, Damp Signal, Remote Start, Wi-Fi, Energy Saver, Signal, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Very, More, Normal, Less, Damp |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 60 min., 50 min., 40 min., 30 min., 20 min. |
| Temperature Settings | High, Med. High, Medium, Med. Low, Low |
Laundry Appliance Capacity
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
Summary
| Product Color | White (W) |
| Matching Washer | WM3420CW |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Hard Buttons | No |
| Series | LG |
| Steam | No |
| Touch Buttons | Yes |
| Type | Front Load Dryer |
Energy
| CEF | 3.49 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Fabric Care Features
| Precise Temperature Control with Variable Compressor | No |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | No |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | No |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 3 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| Energy Monitoring | Yes |
| NFC Tag On | No |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Materials and Finishes
| All Available Colors | White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Gas |
| Dryer BTU Rating | 20,000 |
| Dryer Electrical Requirements | 120V, 60Hz, 5 Amps |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| LP Conversion Kit | 383EEL3002R |
| Pedestal | WDP6W |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Dimensions
| Carton (WxHxD) | 29" x 43 1/4" x 31 3/8" |
| Depth with Door Open | 51 3/8" |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 5/8" x 28" (43 7/8" D with door open) |
| Product (WxHxD) | 27'' X 39" X 30 1/8'' |
| Weight (Carton) | 124.9 lbs |
| Weight (Product) | 123.02 lbs |
Warranty & UPC
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 048231349918 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
































