$799.99
Only 2 left in stock, order soon!
Smart 45 dBA Top Control 24-in Built-In Dishwasher (Stainless Steel) - MDT24P5AST













Smart 45 dBA Top Control 24-in Built-In Dishwasher (Stainless Steel)
Model: MDT24P5AST
$799.99
Only 2 left in stock, order soon! - at Chicago Illinois
Key Features
Sanitize Cycle
Ultra Quiet Operation
Smart connected feature
3-rackdishwasher
Quietoperationof45dBA
Wi-Ficyclecustomizationallowsyoutocreatecyclesanddownloadtoyourdishwasher
AngleWashfocuszonebuiltintothecornersandlowerbasketforadeeperclean
Utensilwashfocuszoneaddstothecleaningpoweroftheutensilbasket
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Sanitize Cycle
Ultra Quiet Operation
Smart connected feature
3-rackdishwasher
Quietoperationof45dBA
Wi-Ficyclecustomizationallowsyoutocreatecyclesanddownloadtoyourdishwasher
AngleWashfocuszonebuiltintothecornersandlowerbasketforadeeperclean
Utensilwashfocuszoneaddstothecleaningpoweroftheutensilbasket
3-rack dishwasher
Quiet operation of 45 dBA
Wi-Fi cycle customization allows you to create cycles and download to your dishwasher
Angle Wash focus zone built into the corners and lower basket for a deeper clean
Utensil wash focus zone adds to the cleaning power of the utensil basket
Certifications
California Prop 65
Specifications
General Features
| UPC | 810040942754 |
| Color | Stainless Steel |
| Model Number | MDT24P5AST |
| Capacity (Place Settings) | 14 |
| No. of Options | 5 (Sanitize, Hi Temp, Heated Dry, Extended Dry, 24-Hour Delay) |
| Control Lock | Yes |
| No. of Cycles | 7 (Delicate,Heavy, Auto, Normal, Quick, Rinse, My Wash) |
| Cancel & Drain or Reset Button | Yes |
| Digital Leak Sensor | Yes |
| Start & Pause Button | Yes |
| Water Fill Sensor (Flow Meter) | Yes |
| Audible End of Cycle Signal | On/Off |
| Turbidity Sensor | Yes |
| Triple Filter | Yes |
| Overflow Sensor | Yes |
| Last Cycle Memory | Default to Auto Cycle with Heated Dry |
| Interior Lighting | Yes, 2 LED Lights |
| 3rd Rack | Yes |
| Silverware Basket | 3 pieces, Modular |
| Filter System | Triple Filters |
| Main/Drain Pump | AC |
| Disposer | - |
| Water Metering | Flow Meter |
| Drying System | Turbo Dry (Dual fan assisted) |
| Tub Top Spray System | Rotary |
| 3-Level Spray Wash | Yes |
| Middle Spray System | Rotary |
| Lower Spray System | Rotary |
| Heating System | Visible |
| Main Drain Pump | AC |
Performance and Certifications
| Energy Star | Yes |
| Energy Level (kW/yr) | 260 - 270 |
| Certification, Safety | UL, NSF |
| Sound Level (dBA) | 45 dBA |
| Power Supply | 120V/60hz |
| Input Power (W) | 600 W |
| Energy Level (kW yr) | 260 - 270 |
| "Certification, Safety" | UL, NSF |
Physical - Upper Rack
| Flip Tine Bracket Color | Midea Blue |
| Ball End Tines | Yes |
| Flip Tines | 2 |
| Cup Shelves | Yes, 2 with Stemware Support |
| Rack Color | Silver Metallic |
| Height Adjustable | Yes, Quick Adjust with Touch Levers |
| Rack Handle | Plastic with Metal Logo |
Physical - Lower Rack
| Flip Tines | 6 |
| Ball End Tines | Yes |
| Rack Handle | Plastic with Metal Logo |
| Flip Tine Bracket Color | Midea Blue |
| Rack Color | Silver Metallic |
Physical Attributes
| Fascia Style | Top Control |
| Button Style | Backlit Touch Control |
| Display/Cycle Indicator | Yes |
| Finish | Anti-fingerprint Stainless Steel |
| Product Dimensions (in) W*D*H | 23 7/8" x 24 1/2" x 33 3/4" |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Product Weight (lbs) | / |
| Inner Door Material | Stainless Steel |
| Display Cycle Indicator | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Midea Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online








