$1,095.00
Was$1,549.00Save $454.00 (29%)
Smart Top Control Dishwasher With Flushfit Design, 1-hour Wash & Dry, Blastzone™, Quadwash® Pro, Truesteam® And Dynamic Heat Dry™ W/autovent Dry™ - LDNTH862S
Smart Top Control Dishwasher With Flushfit Design, 1-hour Wash & Dry, Blastzone™, Quadwash® Pro, Truesteam® And Dynamic Heat Dry™ W/autovent Dry™
Model: LDNTH862S


























+16more
Smart Top Control Dishwasher With Flushfit Design, 1-hour Wash & Dry, Blastzone™, Quadwash® Pro, Truesteam® And Dynamic Heat Dry™ W/autovent Dry™
Model: LDNTH862S
$1,095.00
Was$1,549.00Save $454.00 (29%)
Current Rebates
LG Appliances Buy More Save More Online Rebate up to $800
Expires: June 16, 2026
LG Appliances ThinQ Extended Warranty
Expires: December 31, 2026
LG Appliances Memorial Day Rebate up to $750
Expires: June 03, 2026
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Capacity
| Lower Rack Dish Height Limit | 12.5" |
| Total Place Settings | 16 |
| Upper Rack Dish Height Limit | 7.1" |
Dimensions/Clearances/Weight
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28 1/32" x 29 1/4" x 34 7/8" |
| Clearances (WxHxD) | 24" x 24" x 33 5/8" |
| Depth with Door Closed with Handle (in) | 23.75" |
| Depth with Door Open (in) | 48.5" |
| Product Dimensions (in) (W x H x D) | 23 3/4" x 23 3/4" x 33 5/8" |
| Product Weight (lbs) | 88.2 lbs |
Features
| QuadWash® Pro | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Anti-Bacterial Treatment (Drain hose) | Yes |
| Balanced Door | Yes |
| Detergent and Rinse-Aid Dispenser | Yes |
| Drying System | Dynamic Heat Dry with AutoVent Dry |
| End of Cycle Indicator | Yes (Beeper + END indication on display) |
| Hidden Water Heater | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | 39 dBA |
| Number of Options | 6 (Steam, High Temp, Dry Boost, AOD, Delay Start - Up to 12hrs, Remote) |
| Number of Spray Arms | 3 (Top, Upper, Lower) |
| Number of Wash Cycles | 5 (Auto, Heavy, Normal, 1-hour, Download Cycle) |
| Safety Float Switch (Leaks) | Yes |
| SenseClean™ Wash System | Yes |
| Soil (Turbidity) Sensor | Yes |
| Tub Insulation (Damping Sheet, Sound Absorbing Material (felt), Base) | Yes |
| Vario Wash | Yes |
Limited Warranty
| Control Board and Rack Parts | Control Board and Rack Parts 2 Years Stainless Tub and Door Liner 2 Years |
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Labor | 1 Year |
| Parts | 1 Year |
| UPC | 048231348140 |
Power Ratings
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Energy Use (kWh/Year) | 220 kWh/Year |
Racks and Baskets
| BPA-Free Nylon Coated Racks and Tines | Yes |
| Cup Rack | Yes |
| Cutlery Baskets | Yes |
| Fold Down Tines | Upper: All Foldable Lower: Half Smart FD & Half Normal FD |
| Rack Handle | Yes |
Style and Design
| All Available Colors | Print Proof Stainless Steel |
| Control Panel Location | Top Control |
| Handle | Bar Handle |
| Tub Light | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel |
Dishwasher ThinQ® Smart Features
| ThinQ Care™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com









