$279.99
Was$499.99Save $220.00 (44%)
30" Hauslane Wall Mount Range Hood - WM600SS30
$279.99
Was$499.99Save $220.00 (44%)
Key Features
Perfect for everyday cooking, typical heat and smoke, boiling, steaming, poaching, braising.
European style canopy wall mount range hood with stainless steel body and tempered glass finishes
Dishwasher-safe baffle filters with deep groves for trapping grease
Bright, energy-saving LED lights
Control performance by choosing from 3-speed settings
Convert to ductless with our effective charcoal filters (sold separately)
This glass range hood can fit 10 foot ceiling with our extension kit (sold separately)
Kitchen vent hood comes with a 6-inch round adapter with dampers. Fits 6” duct.
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Perfect for everyday cooking, typical heat and smoke, boiling, steaming, poaching, braising.
European style canopy wall mount range hood with stainless steel body and tempered glass finishes
Dishwasher-safe baffle filters with deep groves for trapping grease
Bright, energy-saving LED lights
Control performance by choosing from 3-speed settings
Convert to ductless with our effective charcoal filters (sold separately)
This glass range hood can fit 10 foot ceiling with our extension kit (sold separately)
Kitchen vent hood comes with a 6-inch round adapter with dampers. Fits 6” duct.
Includes: dishwasher-safe baffle filters (2), lower chimney cover (1), upper chimney cover (1), chimney bracket (1), and 6” round exhaust adapter (1)
Specifications
Size
| Size | 30" | 36" |
Style
| Style | Wall Mount |
Ductless
| Ductless | Yes |
Cleaning Function
| Cleaning Function | N/A |
Noise Level
| Noise Level | 1.5 to 6 Sones |
Light Color Temp.
| Light Color Temp. | White / 5000 Kelvin |
Light Bulb
| Light Bulb | 1.5W LED (Integrated) |
Light Intensity
| Light Intensity | 1 Level |
Control
| Control | Push Buttons |
Speed Selections
| Speed Selections | 3 |
Equivalent Airflow (CFM)
| Equivalent Airflow (CFM) | 750 |
Laboratory Airflow (CFM)
| Laboratory Airflow (CFM) | 350 |
Top Venting
| Top Venting | 6" Round |
Rear Venting
| Rear Venting | N/A |
Convertible
| Convertible | Yes. Charcoal filters sold separately. |
Motor
| Motor | Single |
Wattage
| Wattage | 193W |
Voltage
| Voltage | 120v |
Connection
| Connection | Plug-in |
Amperage
| Amperage | 1.6 Amp |
Dimensions (WxDxH)
| Dimensions (WxDxH) | 29-5/8" | 35-5/8" x 18-1/2" x 15-1/2" - 30" |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hauslane Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online






















