$260.99
Was$499.99Save $239.00 (48%)
Only 1 left in stock, order soon!
30" Wall Mount Range Hood - Convertible - Charcoal Filters Included Matte Black - WM530BLK30B
30" Wall Mount Range Hood - Convertible - Charcoal Filters Included Matte Black
Model: WM530BLK30B


















30" Wall Mount Range Hood - Convertible - Charcoal Filters Included Matte Black
Model: WM530BLK30B
$260.99
Was$499.99Save $239.00 (48%)
Only 1 left in stock, order soon! - at Chicago Illinois
Key Features
Perfect for everyday cooking, typical heat and smoke, boiling, steaming, poaching, braising.
Wall mount canopy range hood with sleek, stainless steel body and professional design
Bright, halogen lights with GU10 base. Coordinate the light color with your kitchen by swapping them out with bulbs found at any local hardware store.
Aluminum mesh filters to trap grease particles from cooking fume
Convert to ductless with our effective charcoal filters (sold separately). These filters trap grease particles from fumes and deodorize cooking smells.
High ceilings? No problem. This range hood can fit kitchens with up to 10 foot ceiling with our extension kit (sold separately).
Comes with 6-inch round adapter with dampers. Fits 6” duct.
Includes: aluminum mesh filters (2), lower chimney cover (1), upper chimney cover (1), chimney bracket (1) and 6” round exhaust adapter (1)
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Perfect for everyday cooking, typical heat and smoke, boiling, steaming, poaching, braising.
Wall mount canopy range hood with sleek, stainless steel body and professional design
Bright, halogen lights with GU10 base. Coordinate the light color with your kitchen by swapping them out with bulbs found at any local hardware store.
Aluminum mesh filters to trap grease particles from cooking fume
Convert to ductless with our effective charcoal filters (sold separately). These filters trap grease particles from fumes and deodorize cooking smells.
High ceilings? No problem. This range hood can fit kitchens with up to 10 foot ceiling with our extension kit (sold separately).
Comes with 6-inch round adapter with dampers. Fits 6” duct.
Includes: aluminum mesh filters (2), lower chimney cover (1), upper chimney cover (1), chimney bracket (1) and 6” round exhaust adapter (1)
2-year limited warranty and lifetime warranty on motors
Specifications
Size
| Size | 30" |
Style
| Style | Wall Mount |
Ductless
| Ductless | Yes |
Cleaning Function
| Cleaning Function | N/A |
Noise Level
| Noise Level | 1.5 to 6.5 Sones |
Equivalent Airflow (CFM)
| Equivalent Airflow (CFM) | 750 |
Laboratory Airflow (CFM)
| Laboratory Airflow (CFM) | 450 |
Light Color Temp.
| Light Color Temp. | Warm / 2700 Kelvin |
Light Bulb(Base)
| Light Bulb(Base) | 50W Halogen (GU10 Base) |
Light Intensity
| Light Intensity | 1 Level |
Control
| Control | Push Buttons |
Speed Selections
| Speed Selections | 3 |
Top Venting
| Top Venting | 6" Round |
Rear Venting
| Rear Venting | N/A |
Convertible
| Convertible | Yes. Charcoal filters sold separately. |
Motor
| Motor | Single |
Wattage
| Wattage | 142W |
Voltage
| Voltage | 120v |
Connection
| Connection | Plug-in |
Amperage
| Amperage | 1.69 Amp |
Dimensions (WxDxH)
| Dimensions (WxDxH) | 30": 29-3/8" x 19" x 25" - 44" |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hauslane Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










