Downdraft Ventilation 30" UCVM30RS - UCVM30RS
Downdraft Ventilation 30" UCVM30RS
Model: UCVM30RS
Model: UCVM30RS
Key Features
15-inch Telescopic Design
3 Fan speeds for the perfect air flow for any cooking situation
Recirculation Kit available with induction/electric cooktops
Personalization options with flexible discharge connections
15-inch telescopic design:
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Recirculation Kit is available for use with induction/electric cooktops only.
rises to capture heat, smoke, grease, and steam and retreats for a sleek unobstructed kitchen view.
Personalization Options:
Powerfully Quiet system:
Specifications
Construction type
| Grease Filter Material | Washable Aluminum |
| Grease filter type | Multilayer cassette |
| Installation Type | Built-in |
| Material | Stainless Steel |
| Motor location | External motor |
| Number of motors | 0 |
| Venting | Ducted: Convertible to Recirculation Mode |
| Typology | Downdraft |
| Color body | Stainless Steel |
Connection
| Frequency | 60 Hz |
| Volts | 120 V |
Comfort and Convenience
| Clean Filter Reminders | Yes |
| Delay Shut Off Modes | yes |
| Boost Speed | no |
| Remote Control (Accessory Sold Separately) | no |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Light
| Heat Lamps | no |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | no |
| Cooktop Hood Sync | no |
Other
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 7.48 x 32.67 x 27.16 |
| Damper | no |
| Design | Built-in |
| Type of Control | Rotary switches |
| Material | Stainless Steel |
| Speed Settings | 3 Fan Speeds |
| Filter Type | Cassette with Aluminum Frame |
Dimensions & Weight
| Width | 31 in. |
| Height | 15 in. |
| Length | 2.75 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36 in. |
| Shipping Height | 20 in. |
| Shipping Length | 7.75 in. |