30" Wide Wall-Mounted Range Hood, ADA Compliant - SEH4630SSADA
30" Wide Wall-Mounted Range Hood, ADA Compliant
Model: SEH4630SSADA













30" Wide Wall-Mounted Range Hood, ADA Compliant
Model: SEH4630SSADA
Key Features
30" wide wall-mounted range hood
ADA-compliant design
Convertible design with no additional purchase necessary
Charcoal filter set included
Powerful ventilation
Cord included
LED lighting (bulbs included)
Adjustable height
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
30" wide wall-mounted range hood
European style range hood designed to bring effective ventilation over 30" wide cooking surfaces
ADA-compliant design
Control panel comes on a remote terminal block to be installed according to ADA compliant guidelines for improved accessibility (some assembly required)
Convertible design with no additional purchase necessary
Can be used for ducted venting to the outside or recirculating ventilation where no external venting is possible
Charcoal filter set included
Two round carbon filters attach to the blower to absorb grease and odors when using the hood in recirculating mode
Powerful ventilation
400 CFM blower to effectively remove smoke and cooking odors from your kitchen
Cord included
Pre-installed power cord with 3-prong plug for 115V outlets
LED lighting (bulbs included)
Includes two pre-installed LED bulbs to illuminate your cooking surface
Adjustable height
Includes a telescoping chimney extender that allows you to adjust the overall height between 15 3/4" to 29 1/2"
Stainless steel finish
Durable construction in an attractive style with a horizontal grain
Intuitive controls
Touch buttons located towards the front of the hood let you adjust your ventilation and lighting as needed
Multi-speed fan
Choose from three speeds to provide the proper level of ventilation for your cooking
Removable aluminum cassette filters
Two mesh filters capture grease particles and are removable for easy cleanup
6" round ducting
Ideal for most kitchen settings
Classic design
Popular rectangular T-shape style offers an attractive, modern look to complement any kitchen
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview Range Hood
| Nominal Height | 30.0" (76 cm) |
| Height of Cabinet | 29.5" (75 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.5" (75 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 19.69" (50 cm) |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Amps | 2.6 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 52.0 lbs. (24 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101107325 |
| Installation | Wall-Mounted |
| Venting | Convertible |
| Controls | Push Button |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Maximum Air Movement | 400.0 CFM |
| Sone Rating | 10 |
| Minimum Height | 15.75" (40 cm) |
| Maximum Height | 29.5" (75 cm) |
| Duct Shape | 6" Round |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










