36" Wide Wall-Mounted Range Hood - SEH3636SS
36" Wide Wall-Mounted Range Hood
Model: SEH3636SS











36" Wide Wall-Mounted Range Hood
Model: SEH3636SS
Key Features
Convertible design with no additional purchase necessary
36" wide wall-mounted range hood
Charcoal filter set included
Powerful ventilation
Cord included
LED lighting (bulbs included)
Adjustable height
Stainless steel finish
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Convertible design with no additional purchase necessary
Can be used for ducted venting to the outside or recirculating ventilation where no external venting is possible
36" wide wall-mounted range hood
European style range hood designed to bring effective ventilation over 36" wide cooking surfaces
Charcoal filter set included
Two round carbon filters attach to the blower to absorb grease and odors when using the hood in recirculating mode
Powerful ventilation
400 CFM blower to effectively remove smoke and cooking odors from your kitchen
Cord included
Pre-installed power cord with 3-prong plug for 115V outlets
LED lighting (bulbs included)
Includes two pre-installed LED bulbs to illuminate your cooking surface
Adjustable height
Includes a telescoping chimney extender that allows you to adjust the overall height between 25 1/4" to 37"
Stainless steel finish
Durable construction in an attractive style with a horizontal grain
Intuitive controls
Touch buttons located towards the front of the hood let you adjust your ventilation and lighting as needed
Multi-speed fan
Choose from three speeds to provide the proper level of ventilation for your cooking
Removable aluminum cassette filters
Two mesh filters capture grease particles and are removable for easy cleanup
6" round ducting
Ideal for most kitchen settings
Classic design
Full canopy in a curved trapezoidal/low pyramid shape offers an attractive look to complement any style of kitchen
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 37.0" (94 cm) |
| Width | 35.44" (90 cm) |
| Depth | 19.69" (50 cm) |
| Door | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 45.0 lbs. (20 kg) |
| Shipping Weight | 50.0 lbs. (23 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101086811 |
Range Hood
| Installation | Wall-Mounted |
| Venting | Convertible |
| Controls | Push Button |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Maximum Air Movement | 400.0 CFM |
| Sone Rating | 10 |
| Minimum Height | 25.25" (64 cm) |
| Maximum Height | 37.0" (94 cm) |
| Duct Shape | 6" Round |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 35.44 in. |
| Height | 37 in. |
| Length | 19.69 in. |
| Weight | 45 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.44 in. |
| Shipping Height | 42 in. |
| Shipping Length | 24.69 in. |
| Shipping Weight | 50 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 50 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 185.75 lbs. |
| Total of Cubes | 14.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 185.75 lbs. |
Overview Range Hood
| Nominal Height | 37.0" (94 cm) |
| Height of Cabinet | 37.0" (94 cm) |
| Nominal Width | 36.0" (91 cm) |
| Width | 35.44" (90 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 19.69" (50 cm) |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Amps | 2.6 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 45.0 lbs. (20 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101086811 |
| Installation | Wall-Mounted |
| Venting | Convertible |
| Controls | Push Button |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Maximum Air Movement | 400.0 CFM |
| Sone Rating | 10 |
| Minimum Height | 25.25" (64 cm) |
| Maximum Height | 37.0" (94 cm) |
| Duct Shape | 6" Round |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










