36" Wide Wall-Mounted Range Hood, ADA Compliant - SEH2636ADA
Key Features
ADA compliant design
Stainless steel construction
500 CFM blower
Convertible with filter
Three aluminum cassette filters
Adjustable chimney height
Timer function
Two 50W lights
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ADA compliant design
Control panel comes on a remote terminal block to be installed according to ADA compliant guidelines for improved accessibility (some assembly required)
Stainless steel construction
Quality material with an elegant look in brushed stainless steel
500 CFM blower
Professional European motor is preinstalled for easy use
Convertible with filter
Designed for ducted use, this range hood can be used in recirculating (ductless) mode when you order SEHCF charcoal filter set
Three aluminum cassette filters
Dishwasher safe filters offer wide filtration area for better ventilation
Adjustable chimney height
Chimney can extend from 27 3/4" to 44 11/16" for the perfect fit over your range
Timer function
Set the unit to ventilate for a 15 minute interval that automatically turns off when complete
Two 50W lights
Includes two preinstalled bulbs
Three-speed fan
Offers more options for ventilation
European made
Designed and manufactured in Europe with all UL-Listed components
6" round ducting
Ideal for most kitchen settings
Installation template included
Scaled template included for guided installation
Noise level information
Speed 1: 44 dB; Speed 2: 52 dB; Speed 3: 61.5 dB
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 35.38 in. |
| Height | 44.69 in. |
| Length | 19.63 in. |
| Weight | 33 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 223.29 lbs. |
| Total of Cubes | 17.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 223.29 lbs. |
Overview Range Hood
| Height of Cabinet | 36.0" (91 cm) |
| Width | 35.38" (90 cm) |
| Depth | 19.63" (50 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 4.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 33.0 lbs. (15 kg) |
| UPC | 761101063584 |
| Installation | Wall-Mounted |
| Venting | Convertible w/ Filter Set |
| Controls | Slide |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | Halogen |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Maximum Air Movement | 500.0 CFM |
| Minimum Height | 27.75" (70 cm) |
| Maximum Height | 44.69" (114 cm) |
| Duct Shape | 6" Round |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online















