24" Wide Wall-Mounted Range Hood, ADA Compliant - SEH2624ADA
24" Wide Wall-Mounted Range Hood, ADA Compliant
Model: SEH2624ADA










24" Wide Wall-Mounted Range Hood, ADA Compliant
Model: SEH2624ADA
Key Features
Stainless steel construction
Adjustable chimney height
Convertible with filter
500 CFM blower
ADA compliant design
Two aluminum cassette filters
Two 50W lights
European made
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Stainless steel construction
Quality material with an elegant look in brushed stainless steel
Adjustable chimney height
Chimney can extend from 27 3/4" to 44 11/16" for the perfect fit over your range
Convertible with filter
Designed for ducted use, this range hood can be used in recirculating (ductless) mode when you order SEHCF charcoal filter set
500 CFM blower
Professional European motor is preinstalled for easy use
ADA compliant design
Control panel comes on a remote terminal block to be installed according to ADA compliant guidelines for improved accessibility (some assembly required)
Two aluminum cassette filters
Dishwasher safe filters offer wide filtration area for better ventilation
Two 50W lights
Includes two preinstalled bulbs
European made
Designed and manufactured in Europe with all UL-Listed components
Three-speed fan
Offers more options for ventilation
6" round ducting
Ideal for most kitchen settings
Installation template included
Scaled template included for guided installation
Noise level information
Speed 1: 44 dB; Speed 2: 52 dB; Speed 3: 61.5 dB
Timer function
Set the unit to ventilate for a 15 minute interval that automatically turns off when complete
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 44.69 in. |
| Length | 19.63 in. |
| Weight | 29 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12 ft³ |
| Dimensional Weight | 149.13 lbs. |
| Total of Cubes | 12 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 149.13 lbs. |
Overview Range Hood
| Height of Cabinet | 36.0" (91 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 19.63" (50 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 4.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 29.0 lbs. (13 kg) |
| UPC | 761101063577 |
| Installation | Wall-Mounted |
| Venting | Convertible w/ Filter Set |
| Controls | Slide |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | Halogen |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Maximum Air Movement | 500.0 CFM |
| Minimum Height | 27.75" (70 cm) |
| Maximum Height | 44.69" (114 cm) |
| Duct Shape | 6" Round |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










