36" Wide Wall-Mounted Range Hood - SEH1536
Key Features
Stainless steel construction
Two aluminum cassette filters
500 CFM blower
Adjustable chimney height
Convertible with filter
Two 50W lights
Three-speed fan
Timer function
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Stainless steel construction
Quality material with an elegant look in brushed stainless steel
Two aluminum cassette filters
Dishwasher safe filters offer wide filtration area for better ventilation
500 CFM blower
High quality European motor is preinstalled for easy use
Adjustable chimney height
Chimney can extend from 29 1/2" to 48 3/8" for the perfect fit over your range
Convertible with filter
Designed for ducted use, this range hood can be used in recirculating (ductless) mode when you order SEHCF charcoal filter set
Two 50W lights
Includes two preinstalled bulbs
Three-speed fan
Offers more options for ventilation
Timer function
Set the unit to ventilate for a 15 minute interval that automatically turns off when complete
Installation template included
Scaled template included for guided installation
European made
Designed and manufactured in Europe with all UL-Listed components
6" round ducting
Ideal for most kitchen settings
Noise level information
Speed 1: 43.3 dB; Speed 2: 51.5 dB; Speed 3: 60.5 dB
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 35.38 in. |
| Height | 48.38 in. |
| Length | 19.69 in. |
| Weight | 33 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 242.47 lbs. |
| Total of Cubes | 19.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 242.47 lbs. |
Overview Range Hood
| Height of Cabinet | 36.0" (91 cm) |
| Width | 35.38" (90 cm) |
| Depth | 19.69" (50 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 4.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 33.0 lbs. (15 kg) |
| UPC | 761101022963 |
| Installation | Wall-Mounted |
| Venting | Convertible w/ Filter Set |
| Controls | Slide |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | Halogen |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Maximum Air Movement | 500.0 CFM |
| Minimum Height | 29.5" (75 cm) |
| Maximum Height | 48.38" (123 cm) |
| Duct Shape | 6" Round |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online













