$464.00
Was$599.00Save $135.00 (23%)
Chimney Hood LED Lights | 3 Speed Ventilation | 30" Width - NK30R5000WSAA
$464.00
Was$599.00Save $135.00 (23%)
Current Rebates
Key Features
Powerful 390 CFM
Ventilation
Accessories
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Powerful 390 CFM
Powerful 390 CFM- Circulates air to remove odors quickly.
Ventilation
The vent can handle any cooking style with 3 ventilating speeds.
Accessories
Optional Extension kits, Recirculation kits and Charcoal Filter Kits are available
Specifications
Key Features
| ADA Compliant | Yes |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Hood Size | 30" |
| General Feature | Ventilation |
Hood Performance
| Hood Type | Wall Mount Chimney |
| CFM | 390 CFM |
| Lighting | LED |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Filter Type | Aluminum Mesh |
| Removable Filter | Yes |
| Control Type | Mechanical Buttons |
| Venting Type | Exterior & Recirculating Capable |
| Noise Level | 70 dBA (7.0 sones) |
| Power | 220W |
| Rated Voltage | 120V / 60 Hz |
Weights & Dimensions
| Product Weight | 25.4 |
| Product Width | 30" |
| Product Dimensions | 30" (W) x 28 3/8" (H) x 19 11/16" (D) |
| Height (decimal) | 28.375 - 42.125 |
| Width (decimal) | 30 |
| Depth (decimal) | 19.6875 |
Other
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 28.38 in. |
| Length | 19.69 in. |
| Weight | 25.4 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 33.38 in. |
| Shipping Length | 24.69 in. |
| Shipping Weight | 65.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 65.4 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 120.57 lbs. |
| Total of Cubes | 9.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 120.57 lbs. |
Standard Features
| ADA Compliant | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
















