30" Wide Convertible Range Hood - ULT2830SS
30" Wide Convertible Range Hood
Model: ULT2830SS


30" Wide Convertible Range Hood
Model: ULT2830SS
Key Features
Convertible range hood
Stainless steel finish
Dual light
30 inch width
Aluminum filter
Variable speed fan
Made in the USA
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Convertible range hood
Use for ducted or ductless installation
Stainless steel finish
Durable build for professional look and easy cleanup
Dual light
Two dimmable 50 watt halogen lights included
30 inch width
Designed to match 30 inch ranges; also available in 20, 24, and 36 inch widths
Aluminum filter
Washable piece provides thorough filtering to reduce odors
Variable speed fan
Multiple options for ventilation
Made in the USA
Solidly constructed for years of use
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 9 in. |
| Length | 17.88 in. |
| Weight | 15 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 34.73 lbs. |
| Total of Cubes | 2.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 34.73 lbs. |
Overview Range Hood
| Nominal Height | 9.0" (23 cm) |
| Height of Cabinet | 9.0" (23 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 30.0" (76 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.88" (45 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Weight | 15.0 lbs. (7 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101008691 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Convertible |
| Controls | Dial |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | Halogen |
| Maximum Air Movement | 390.0 CFM |
| Duct Shape | 4.75" x 6.13" Rectangular |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










