20" Wide Convertible Range Hood - ULT2820SS
Key Features
Convertible range hood
Stainless steel finish
20" width
Aluminum filter
Dual light
Variable speed fan
Made in the USA
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Specifications
Features
Convertible range hood
Stainless steel finish
20" width
Aluminum filter
Dual light
Variable speed fan
Made in the USA
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 20 in. |
| Height | 9 in. |
| Length | 17.88 in. |
| Weight | 15 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 23.15 lbs. |
| Total of Cubes | 1.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 23.15 lbs. |
Overview Range Hood
| Height of Cabinet | 9.0" (23 cm) |
| Width | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 17.88" (45 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Weight | 15.0 lbs. (7 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101008677 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Convertible |
| Controls | Dial |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | Halogen |
| Maximum Air Movement | 390.0 CFM |
| Duct Shape | 4.75" x 6.13" Rectangular |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com









