$499.99
Was$899.99Save $400.00 (44%)
30" Hauslane Ducted Under Cabinet Range Hood - UCPS18SS30
$499.99
Was$899.99Save $400.00 (44%)
Key Features
Contemporary, sleek design with clean lines and modern finish, includes buttonless system, digital kitchen clock, baffle filters, and touch screen.
Strong suction power, ideal for heavy-duty cooking including heat, and smoke; boiling, steaming, poaching, braising, frying, searing, and sauteing
Versatile venting system comes with 3 different options: vertical 6” round, vertical 3-1/4” x 10” rectangular, or horizontal 3-1/4” x 10”
Energy-saving LED lights with standard 2700K light color for a warm glow.
Control suction power and noise level with variable six-speed setting, backed by powerful dual motors.
Baffle filters’ deep groove design catches grease drip before it can make its way onto your cooktop or even worse, your food.
Low-maintenance: simply remove the stainless steel baffle filters and place them into the dishwasher for a thorough cleaning.
Delay auto shut-off function means you’ll never have to remember to turn off your range hood again.
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Contemporary, sleek design with clean lines and modern finish, includes buttonless system, digital kitchen clock, baffle filters, and touch screen.
Strong suction power, ideal for heavy-duty cooking including heat, and smoke; boiling, steaming, poaching, braising, frying, searing, and sauteing
Versatile venting system comes with 3 different options: vertical 6” round, vertical 3-1/4” x 10” rectangular, or horizontal 3-1/4” x 10”
Energy-saving LED lights with standard 2700K light color for a warm glow.
Control suction power and noise level with variable six-speed setting, backed by powerful dual motors.
Baffle filters’ deep groove design catches grease drip before it can make its way onto your cooktop or even worse, your food.
Low-maintenance: simply remove the stainless steel baffle filters and place them into the dishwasher for a thorough cleaning.
Delay auto shut-off function means you’ll never have to remember to turn off your range hood again.
Fits 6” round duct or 3-1/4” x by 10” rectangular duct.
Includes: aluminum foil tape (1), microfiber cloth (1), oil tray (1), dishwasher-safe baffle filters (2), top 6” round exhaust adapter (1), top 3-¼” x 10” rectangular exhaust adapter (1), and rear 3-¼” x 10” rectangular exhaust adapter (1)
2-year limited warranty and lifetime warranty on motors.
Specifications
Size
| Size | 30" | 36" |
Style
| Style | Under Cabinet |
Ductless
| Ductless | No |
Cleaning Function
| Cleaning Function | N/A |
Noise Level
| Noise Level | 1.5 to 7 Sones |
Light Color Temp.
| Light Color Temp. | Warm / 2700 Kelvin |
Light Bulb
| Light Bulb | 3W LED (GU10 Base) |
Light Intensity
| Light Intensity | 1 Level |
Control
| Control | Touch Panel |
Speed Selections
| Speed Selections | 6 |
Equivalent Airflow (CFM)
| Equivalent Airflow (CFM) | 860 |
Laboratory Airflow (CFM)
| Laboratory Airflow (CFM) | 500 |
Top Venting
| Top Venting | 6" or 3-1/4" x 10" |
Rear Venting
| Rear Venting | 3-1/4" x 10" |
Convertible
| Convertible | N/A |
Motor
| Motor | Dual |
Wattage
| Wattage | 266W |
UPC Code
| UPC Code | 856712008052 |
Gross Weights
| Gross Weights | 49 Lbs |
Dimensions (WxDxH)
| Dimensions (WxDxH) | 29-3/4" | 35-3/4" x 22" x 8-1/8" |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hauslane Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online






























