30" Under Cabinet Convertible Range Hood - HC30BB
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Under Cabinet Convertible Range Hood
Model: HC30BB












+2more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
30" Under Cabinet Convertible Range Hood
Model: HC30BB
Description
Made in North America, Summit's HC series under cabinet convertible range hoods offer versatile ventilation solutions for every kitchen space. Model HC30BB is a 30" wide range hood ideal. It comes in a jet black finish constructed from 21 gauge galvanized steel for a clean look and durable design. The powerful 2-speed fan is easily managed by a rocker switch with a high and low setting. This unit can operate at 300 CFM for thorough ventilation. Airflow is directed upwards at a slight angle, ensuring smoke and odors won't blow towards the home chef. This hood ships for ductless/recirculating ventilation (where no exhaust connection to the outside is available) but is convertible for horizontal or vertical ducted ventilation (3 1/4" x 10" rectangular ducting or 7" round, transition required). We include a combination aluminum mesh/charcoal filter to absorb grease, smoke, and odors. This unit accepts a standard light bulb (not included). Both the filter and lens cover snap in place, with no tools required to change out as needed. Note: this hood does not include a power cord and is designed to be hard-wired by a licensed professional. In addition to this range hood, Summit manufactures this series in additional colors, as well as shell hoods, wall-mounted European hoods, and island hoods in a range of styles. Browse the full Summit product line to explore your options.
Read MoreAvailable from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview Range Hood
| Nominal Height | 6.0" (15 cm) |
| Height of Cabinet | 5.5" (14 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.88" (76 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 13.0 lbs. (6 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101087108 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Convertible |
| Controls | Dial |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Movement | 300.0 CFM |
| Sone Rating | 6 |
| Duct Shape | 3"1/4" x 10" rectangular or 6/7" round with transition |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com










