20" Under Cabinet Convertible Range Hood - HC20WW
20" Under Cabinet Convertible Range Hood
Model: HC20WW












20" Under Cabinet Convertible Range Hood
Model: HC20WW
Key Features
Under cabinet range hood
Easy conversion
20 inch width
Convertible design
White finish
Powerful ventilation
Angled airflow
Versatile top or rear exhaust
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Under cabinet range hood
Low profile design offers classic style to finish your kitchen
Easy conversion
Ships pre-set for recirculating mode but can be converted in a few simple steps
20 inch width
Sized for use over 20 inch cooking surfaces (additional sizes available)
Convertible design
Can be used for ducted venting to the outside or recirculating ventilation where no external venting is possible
White finish
Matte finish in classic white suits any kitchen space
Powerful ventilation
Can operate at 270 CFM to ensure thorough ventilation of your cooking surface
Angled airflow
Vents are set at a slight upwards angle, ensuring smoke and odors won't be directed towards the user
Versatile top or rear exhaust
Can be connected to 3 1/4" x 10" vertical or horizontal exterior venting or 7" round vertical (transition required for both)
Durable 21 gauge steel construction
Powder-coated finish over steel that's 53% heavier gauge than most of the industry's under cabinet hoods
Two-speed fan
High and low setting to allow proper ventilation of your kitchen as needed
Accepts a standard bulb
Designed to hold a standard incandescent light bulb with easy installation and no tools required
Combination charcoal/aluminum mesh filter
Aluminum filter includes charcoal filler to absorb smoke, grease, and odors for a cleaner kitchen experience
Removable filter
Snap-in design allows you to easily remove the filter for fast replacing as needed
Rocker switch controls
Front-located on/off and high/low switches make it easy to manage the light and fan
Professional installation
Designed to be hard-wired by a licensed professional
Made in North America
TAA compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 6.0" (15 cm) |
| Height of Cabinet | 5.5" (14 cm) |
| Nominal Width | 20.0" (51 cm) |
| Width | 20.0" (51 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 11.0 lbs. (5 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101087061 |
Range Hood
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Convertible |
| Controls | Dial |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Movement | 270.0 CFM |
| Sone Rating | 6 |
| Duct Shape | 3"1/4" x 10" rectangular or 7" round with transition |
Dimensions & Weight
| Width | 20 in. |
| Height | 5.5 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 11 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25 in. |
| Shipping Height | 10.5 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 51 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 51 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.83 lbs. |
| Total of Cubes | 1.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.83 lbs. |
Overview Range Hood
| Nominal Height | 6.0" (15 cm) |
| Height of Cabinet | 5.5" (14 cm) |
| Nominal Width | 20.0" (51 cm) |
| Width | 20.0" (51 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 11.0 lbs. (5 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101087061 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Convertible |
| Controls | Dial |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Movement | 270.0 CFM |
| Sone Rating | 6 |
| Duct Shape | 3"1/4" x 10" rectangular or 7" round with transition |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










