20" Under Cabinet Convertible Range Hood - HC20BB
20" Under Cabinet Convertible Range Hood
Model: HC20BB












20" Under Cabinet Convertible Range Hood
Model: HC20BB
Key Features
Under cabinet range hood
20 inch width
Convertible design
Easy conversion
Black finish
Angled airflow
Two-speed fan
Durable 21 gauge steel construction
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Under cabinet range hood
Low profile design offers classic style to finish your kitchen
20 inch width
Sized for use over 20 inch cooking surfaces (additional sizes available)
Convertible design
Can be used for ducted venting to the outside or recirculating ventilation where no external venting is possible
Easy conversion
Ships pre-set for recirculating mode but can be converted in a few simple steps
Black finish
Matte finish in jet black suits any kitchen space
Angled airflow
Vents are set at a slight upwards angle, ensuring smoke and odors won't be directed towards the user
Two-speed fan
High and low setting to allow proper ventilation of your kitchen as needed
Durable 21 gauge steel construction
Powder-coated finish over steel that's 53% heavier gauge than most of the industry's under cabinet hoods
Versatile top or rear exhaust
Can be connected to 3 1/4" x 10" vertical or horizontal exterior venting or 7" round vertical (transition required for both)
Powerful ventilation
Can operate at 270 CFM to ensure thorough ventilation of your cooking surface
Removable filter
Snap-in design allows you to easily remove the filter for fast replacing as needed
Accepts a standard bulb
Designed to hold a standard incandescent light bulb with easy installation and no tools required
Combination charcoal/aluminum mesh filter
Aluminum filter includes charcoal filler to absorb smoke, grease, and odors for a cleaner kitchen experience
Professional installation
Designed to be hard-wired by a licensed professional
Rocker switch controls
Front-located on/off and high/low switches make it easy to manage the light and fan
Made in North America
TAA compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 6.0" (15 cm) |
| Height of Cabinet | 5.5" (14 cm) |
| Nominal Width | 20.0" (51 cm) |
| Width | 20.0" (51 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 11.0 lbs. (5 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101087047 |
Range Hood
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Convertible |
| Controls | Dial |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Movement | 270.0 CFM |
| Sone Rating | 6 |
| Duct Shape | 3"1/4" x 10" rectangular or 7" round |
Dimensions & Weight
| Width | 20 in. |
| Height | 5.5 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 11 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25 in. |
| Shipping Height | 10.5 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 51 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 51 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.83 lbs. |
| Total of Cubes | 1.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.83 lbs. |
Overview Range Hood
| Nominal Height | 6.0" (15 cm) |
| Height of Cabinet | 5.5" (14 cm) |
| Nominal Width | 20.0" (51 cm) |
| Width | 20.0" (51 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 11.0 lbs. (5 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101087047 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Convertible |
| Controls | Dial |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Movement | 270.0 CFM |
| Sone Rating | 6 |
| Duct Shape | 3"1/4" x 10" rectangular or 7" round |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










