24" Under Cabinet Convertible Range Hood, ADA Compliant - H24RSSADA
24" Under Cabinet Convertible Range Hood, ADA Compliant
Model: H24RSSADA








24" Under Cabinet Convertible Range Hood, ADA Compliant
Model: H24RSSADA
Key Features
24" Wide ADA Compliant Range Hood
ADA compliant design
Convertible design
Under cabinet range hood
24 inch width
Versatile top or rear exhaust
Stainless steel finish
Two-speed fan
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
24" Wide ADA Compliant Range Hood
Convertible hood designed for ducted or ductless installation in compliant with ADA guidelines
ADA compliant design
Hood is wired to run off a wall switch for improved accessibility, with a remote terminal block included
Convertible design
Can be used for ducted venting to the outside or recirculating ventilation where no external venting is possible
Under cabinet range hood
Low profile design offers a classic way to finish your kitchen
24 inch width
Sized for use over 24 inch cooking surfaces (additional sizes available)
Versatile top or rear exhaust
Ships for standard 3 1/4" x 10" vertical or horizontal exterior venting and convertible to a 6" or 7" round vertical venting with a transition (not included)
Stainless steel finish
Durable construction in an attractive style with a horizontal grain
Two-speed fan
High and low setting to allow proper ventilation of your kitchen as needed
Light & bulb included
Includes an incandescent bulb to help illuminate your cooking surface
Easy 1-step conversion
Ships pre-set for recirculating mode but can be converted for ducted use in less than a minute
Removable metal grease filter
Easy installation and detaching allows you to properly clean the filter for optimum efficiency
Charcoal filter included
Helps absorb grease and odors when using the hood in recirculating mode
Rocker switch controls
Front-located on/off and high/low switches make it easy to manage the light and fan
Professional installation
Designed to be hard-wired by a licensed professional
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 6.0" (15 cm) |
| Height of Cabinet | 5.13" (13 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.88" (61 cm) |
| Nominal Depth | 19.0" (48 cm) |
| Depth | 18.63" (47 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 11.0 lbs. (5 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101087382 |
Range Hood
| Venting | Convertible |
| Controls | Dial |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 1 |
| Light Type | Incandescent |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Duct Shape | 3"1/4" x 10" rectangular or 6/7" round with transition |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 5.13 in. |
| Length | 18.63 in. |
| Weight | 11 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 10.13 in. |
| Shipping Length | 23.63 in. |
| Shipping Weight | 51 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 51 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 16.42 lbs. |
| Total of Cubes | 1.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 16.42 lbs. |
Overview Range Hood
| Nominal Height | 6.0" (15 cm) |
| Height of Cabinet | 5.13" (13 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.88" (61 cm) |
| Nominal Depth | 19.0" (48 cm) |
| Depth | 18.63" (47 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 11.0 lbs. (5 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101087382 |
| Venting | Convertible |
| Controls | Dial |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 1 |
| Light Type | Incandescent |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Duct Shape | 3"1/4" x 10" rectangular or 6/7" round with transition |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










