20" Under Cabinet Recirculating Range Hood with Plug - H1720PTCRDWH
Key Features
20" wide design
Cord included
White finish
Ductless range hood
Two-speed fan
Light
Aluminum-charcoal filter
Made in the USA
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
20" wide design
Designed for installation with 20" wide ranges and cooktops
Cord included
Includes a pre-installed 3' long power cord with a 3-pronged plug
White finish
Black, bisque, and stainless steel also available in same size
Ductless range hood
Use for recirculating operation (non-convertible)
Two-speed fan
Variable speed for more venitlation options
Light
Switchable light offers more convenience in your kitchen (bulb not included)
Aluminum-charcoal filter
Provides thorough filtering to help eliminate cooking odors
Made in the USA
Solidly constructed for years of use
More sizes available
Under cabinet hoods are available in 18", 20", 24", 30", and 36"
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | 5 in. |
| Length | - |
| Weight | - |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Overview Range Hood
| Height of Cabinet | 5.0" (13 cm) |
| Width | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Amps | 1.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 15.0 lbs. (7 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101076386 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Recirculating |
| Controls | Push Button |
| Number of Fan Speeds | 2 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














