36" Under Cabinet Convertible Range Hood - H1636SS
Key Features
36 inch width
Stainless steel finish
Two-speed fan
Light
Aluminum-charcoal filter
Convertible range hood
Made in the USA
More sizes available
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Specifications
Features
36 inch width
Stainless steel finish
Two-speed fan
Light
Aluminum-charcoal filter
Convertible range hood
Made in the USA
More sizes available
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 5.0" (13 cm) |
| Width | 36.0" (91 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| Weight | 15.0 lbs. (7 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101007939 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 15 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 23.31 lbs. |
| Total of Cubes | 1.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 23.31 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com










