24" Under Cabinet Convertible Range Hood - H1624SS
Key Features
Stainless steel construction
Convertible range hood
Two-speed fan
Light
Aluminum-charcoal filter
Made in the U.S.A.
More sizes available
Other finishes available
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Specifications
Features
Stainless steel construction
Convertible range hood
Two-speed fan
Light
Aluminum-charcoal filter
Made in the U.S.A.
More sizes available
Other finishes available
24 inch width
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 15 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.54 lbs. |
| Total of Cubes | 1.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.54 lbs. |
Overview Range Hood
| Height of Cabinet | 5.0" (13 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 15.0 lbs. (7 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101007854 |
| Venting | Convertible |
| Controls | Dial |
| Light | Yes |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Movement | 160.0 CFM |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com











