24" Under Cabinet Convertible Range Hood with Plug - H1624PTCRDWH
Key Features
24" wide design
Cord included
White finish
Convertible range hood
Two-speed fan
Aluminum-charcoal filter
Made in the USA
More sizes available
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Specifications
Features
24" wide design
Cord included
White finish
Convertible range hood
Two-speed fan
Aluminum-charcoal filter
Made in the USA
More sizes available
Light
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 15 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.54 lbs. |
| Total of Cubes | 1.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.54 lbs. |
Overview Range Hood
| Height of Cabinet | 5.0" (13 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Amps | 1.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 15.0 lbs. (7 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101076416 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Convertible |
| Controls | Push Button |
| Number of Fan Speeds | 2 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com















