20" Under Cabinet Convertible Range Hood with Plug - H1620PTCRDSS
Key Features
20" wide design
Cord included
Stainless steel finish
Convertible range hood
Two-speed fan
Light
Aluminum-charcoal filter
Made in the USA
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
20" wide design
Designed for installation with 20" wide ranges and cooktops
Cord included
Includes a pre-installed 3' long power cord with a 3-pronged plug
Stainless steel finish
Black, white, and bisque also available in same size
Convertible range hood
Use top or rear venting or convert into non-vented recirculating mode
Two-speed fan
Variable speed for more venitlation options
Light
Switchable light offers more convenience in your kitchen (bulb not included)
Aluminum-charcoal filter
Provides thorough filtering to help eliminate cooking odors
Made in the USA
Solidly constructed for years of use
More sizes available
Under cabinet hoods are available in 18", 20", 24", 30", 36", and select styles in 42" and 48"
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 20 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 15 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 12.95 lbs. |
| Total of Cubes | 1.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 12.95 lbs. |
Overview Range Hood
| Height of Cabinet | 5.0" (13 cm) |
| Width | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Amps | 1.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 15.0 lbs. (7 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101076362 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Convertible |
| Controls | Push Button |
| Number of Fan Speeds | 2 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online













